Hlavní navigace

ČT digitálně z Krašova asi od letošního prosince

30. 9. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

30. 9. 2007

Obyvatelé Plzeňska by se měli dočkat zemského veřejnoprávního multiplexu ještě před Vánocemi. Informuje o tom teletext České televize (ČT) na stránkách o digitalizaci. Krašov, nejsilnější západočeský vysílač, má přejít na digitální signál letos v prosinci, uvádí ČT.

Plzeň a okolí bude prvním regionem v Česku, kde začne ČT vysílat už ve vlastní síti – veřejnoprávním multiplexu (označovaném také jako multiplex 1). Dosud šířila svoje programy společně s televizí Nova v rámci multiplexu A. Ten je ale pouze přechodný a přejde na síť 2 s ryze komerční programovou nabídkou. Výstavbu samostatné sítě umožní ČT tzv. digitální novela, kterou ve čtvrtek 27. září schválili poslanci. Zákon musí ještě ale posoudit Senát a podepsat prezident.

cyber-obecný tip

Start veřejnoprávního multiplexu na Plzeňsku je přelomový také v tom, že zapnutí digitální sítě tu bude spojené s částečným vypnutím analogového vysílání. ČT přestane šířit analogově program ČT 2 z výkonem slabšího vysílače Krkavec. Jeho místo zaujme analogové ČT 1 a konečně na dřívější pozici analogové Jedničky se objeví digitální vysílání všech čtyř programů ČT. K vypnutí analogové Dvojky dojde tedy jen na Krkavci, z Krašova bude stanice vysílat nadále.

Do zahájení digitálního vysílání na Plzeňsku veřejnoprávní televize nezapne opakovače na Domažlicku, které by měly vyřešit problémy diváků bez signálu DVB-T. Rozhodnutí, jak tato místa řešit, padne až poté, kdy spustíme digitální Krašov a bude pokryt celý region, uvádí na teletextu ČT šéf jejího projektu Digitalizace Pavel Hanuše.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.