Hlavní navigace

ČT hledá lokality pro digitální dokrytí Příbramska. Může jich být i více

30. 10. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
30. 10. 2009

Nejen z vrchu Praha, ale i dalších lokalit by mohla Česká televize dokrýt Příbramsko digitálním signálem. Serveru DigiZone.cz to řekli vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš a technický ředitel ČT Rudolf Pop. Jedno je jisté: do sobotního vypnutí zemského analogového televizního vysílání ve středních Čechách už Kavčí hory tyto digitální dokrývače spustit nestihnou.

NAPSALI JSME: Česká televize posílí multiplex 1 o vysílač u Příbrami

Považujeme za správné, abychom kvalitu příjmu digitálního signálu na Příbramsku zlepšili. To je přesně ten případ, kdy si region zaslouží, aby tam byly instalovány dokrývače, uvedl Hanuš. Dosavadní měření prokázala, že město Příbram, ale také blízký Rožmitál a Březnice jsou na hranici příjmu digitálního signálu ČT. Veřejnoprávní televize nyní jedná s komerčními stanicemi na společném postupu při dokrývání těchto lokalit.

Proběhla jednání s ostatními televizemi, abychom na Příbramsku vysílali ze stejných kót, aby to celé mělo smysl. Vrch Praha je vysoce pravděpodobný, ale ne stoprocentně, prozradil Hanuš. ČT podle něj momentálně uvažuje o zprovoznění dvou dokrývačů, přičemž jeden by pokrýval město Příbram a druhý, zřejmě z vrchu Praha, Rožmitál a Březnici.

K TÉMATU: Doplní multiplexy 1 a 2 ještě vysílače Klatovy, Příbram a Rychnov?

MMF24

Je taky možné, že v prvním kroku vyřešíme pouze Příbram a potom teprve po dalším proměření této oblasti zvolíme pro druhý dokrývač jiné kóty než vrch Praha. Je to ještě otevřené, připustil Hanuš. Finální rozhodnutí by mělo padnout do dvou až tří týdnů. Podle Rudolfa Popa nyní ČT provádí na Příbramsku měření intenzity signálu jako digitálního, tak analogového vysílání.

Chceme, abychom ještě v pátek stihli proměřit analogové vysílání z vrchu Praha, než se v sobotu vypne, abychom měli porovnání dosahu multiplexu 1 a místního analogového vysílání, řekl Pop. Musíme si také spočítat efektivitu těchto služeb. Není možné říct, že když jsme vysílali analogově z vrchu Praha, budeme z něj automaticky vysílat i digitálně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).