Hlavní navigace

ČT má od 1. ledna novou finanční ředitelku i šéfa brněnského studia

19. 12. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

19. 12. 2007

Karel Burian a Lujza Oravcová, to jsou lidé, kteří budou od 1. ledna 2008 v top managementu veřejnoprávní České televize (ČT). Takový je výsledek dnešního zasedání Rady ČT, které bylo v letošním roce poslední.

Lujza Oravcová se stane od Nového roku finanční ředitelkou ČT, na post ji navrhnul generální ředitel veřejnoprávní televize Jiří Janeček a Rada vzala jeho rozhodnutí na vědomí. Novým ředitelem brněnského studia ČT bude od začátku ledna 2008 Karel Burian. I jeho navrhnul na tuto pozici Janeček a Rada ho tu po debatě a krátké přestávce potvrdila v tajném hlasování poměrem 6:3.

Brněnské studio ČT vedla přechodně právě 48letá Lujza Oravcová, předtím tu od 1. dubna působila jako vedoucí ekonomiky a správy. Dřívější kariéra nově vybrané finanční ředitelky ČT je spojená s postem ekonomické ředitelky Slovenské televize Bratislava.

Místo finančního ředitele je v ČT neobsazené od 31. října, kdy podal výpověď tehdejší „vrchní pokladník“ František Lambert. Lambert působil od léta 2003 v ČT jako vrchní a posléze programový ředitel ČT. Obě funkce přestal vykonávat poté, co vyšlo najevo, že byl v minulosti veden jako člen komunistických Lidových milicí. Následně se stal finančním ředitelem.

Jména Františka Buriana bylo pro některé z radních problematické. Jiří Janeček jim ale zdůraznil, že výběr kandidáta na tuto funkci nechal plně na výběrové komisi složené pro tuto funkci. Její závěr byl jednomyslný – současný ředitel zpravodajství Regionální televizní agentury a dřívější šéf zpravodajství brněnské ČT je pro funkci ideální kandidát.

Burian ve svém projevu před Radou ČT dementoval některé informace, které přinesla v média v uplynulých několika týdnech. Studio je v současné době stabilizované, ale potřebuje člověka, který bude mít vizi do budoucna, prohlásil nový šéf TS Brno na jeho adresu.

Radní Jiří Voráč v diskusi řekl, že by bylo těžké najít problematičtější osobu než je právě Karel Burian. Své tvrzení podložil několika dokumenty z minulosti fungování České televize. Upozornil na manipulaci zpravodajství za éry Karla Buriana. Podobně na to již dříve upozorňovala ve svých textech rozsáhle MF Dnes.

Burian v reakci na Voráčovo tvrzení zdůraznil, že k pochybení tehdy nedošlo. Ano, doba byla jiná a mění se i televize, přiznal dále Burian. Zdůraznil, že s odstupem času se také jeho dřívější kritici na věci dívají jinak.

KL22_nominace

Oba nově zvolení kandidáti splnili podle personálního ředitele ČT Jana Mrzeny všechny zákonné povinnosti pro výkon funkce. Karel Burian má nyní mandát pro řízení brněnské ČT až do konce roku 2013, tedy na standardní šestileté funkční období.

Zdroj: Česká média a ČTK

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.