Hlavní navigace

ČT nechce provokovat, televizní poplatek za PC s internetem nebude

29. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

29. 6. 2009

Česká televize se alespoň prozatím vzdala myšlenky, že by vybírala koncesionářský poplatek i za počítače s připojením k internetu. Rozšíření pojmu „televizní přijímač“ na PC s internetovým připojením měla obsahovat novela zákona o koncesionářských poplatcích, která však podle generálního ředitele ČT Jiřího Janečka „zůstala u ledu“, a tak není na pořadu dne.

Novela není na programu této vlády. Celé se to zastavilo. Chtěl bych, aby to bylo čestné, aby to nebylo tak, že řekneme, že budeme chtít televizní poplatek za mobil, když bude schopen přijímat televizi. To je nesmysl. Chceme, aby ten, kdo je schopen přijímat televizní signál a používá počítač jako televizní přijímač, platil poplatek, vysvětlil Janeček. Spíše než počítač s připojením k internetu by za televizní přijímač považoval počítač s televizní kartou. Na ten však už pamatuje současný zákon.

K TÉMATU: Podnikatelé, platíte za své zaměstnance koncesionářské poplatky?

Fakt je, že lidé se proti takovým změnám bouří, ale kdo to bude platit? Vždyť televizi už doma mají všichni, takže další poplatek za počítač platit nemusí. Domácnost platí jen jeden poplatek, ať má přijímačů, kolik chce, odpověděl Janeček serveru DigiZone.cz na dotaz, zda se ČT neobává negativních reakcí v případě, že by se jí podařilo prosadit platbu televizního poplatku i za počítač připojený k internetu.

Právnické osoby však na rozdíl od domácností musí platit poplatek za každý televizní přijímač a pokud by návrh novely prošel, museli by tento poplatek platit za každý počítač připojený k internetu. ČT se ale bojí, že by se takový krok nesetkal s pochopením. Myslím si, že až tak daleko nedojdeme. Právní oddělení ČT dostalo pokyn, abychom dostali to, co nám patří, ale nebyli přidrsnělí, aby to nevyvolalo špatné zpětné reakce, přiznal Janeček.

Kavčí hory zároveň hledají další možnosti, jakým způsobem usnadnit koncesionářům platbu poplatku. Veřejnoprávní televize například dostala podle svého ředitele nabídku od Sazky k využití platebních terminálů této společnosti.

Rozhovor s generálním ředitelem České televize Jiřím Janečkem čtěte zítra na DigiZone.cz

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.