Hlavní navigace

ČT odvysílá LOH v Číně ve formátu 16:9, budoucnost vidí širokoúhle

29. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
29. 5. 2007

Česká televize (ČT) bude vysílat Letní olympijské hry, které se konají příští rok v čínském Pekingu, v širokoúhlém formátu 16:9. Serveru DigiZone.cz to řekla Anna Freimanová z tiskového útvaru ČT, která nepřímo potvrdila také informaci o masivnějším přechodu veřejnoprávní televize na širokoúhlé vysílání: Do budoucna se skutečně počítá s širokoúhlým vysíláním zpravodajských a dalších pořadů, závazný termín však dosud stanoven nebyl stanoven.

MM socky3

Výhradně ve formátu 16:9 uvedla ČT například letošní hokejové mistrovství světa v Rusku a také řadu hudebních pořadů. Anna Freimanová dále uvedla: Česká televize vysílá již od loňského roku vybrané pořady v širokoúhlém formátu 16:9. Ten nyní preferuje při nákupu nových pořadů či filmů, jsou-li v této verzi k dispozici. Ve vlastní výrobě využívá ČT obrazový formát 16:9 zejména při sportovních přenosech – všechny přenosové vozy jsou kompletně vybavené odpovídající technologií.

Přechodem k širokoúhlému vysílání ČT motivuje lidi k nákupu nové elektroniky. Zatímco na starých televizorech s poměrem stran 4:3 a úhlopříčkou do 55 centimetrů je širokoúhlý obraz pro diváka méně detailní, tak všechny nové plazmové a LCD televizory už jsou pro poměr 16:9 přímo konstruované. Majitelé set-top-boxů si mohou většinou zvolit, zda chtějí širokoúhlé vysílání zachovat, nebo jestli ho chtějí sledovat raději upravené do klasického poměru 4:3.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.