Hlavní navigace

ČT prodlouží satelitní vysílání v SD o čtyři měsíce. Chce dát divákům více času

26. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká televize hledá cesty, jak odložit přechod z nízkého rozlišení (SD) na rozlišení vysoké (HD). Zaznělo to na včerejší konferenci Digimedia.

Operátoři a poskytovatelé obsahu v České republice postupně omezují satelitní vysílání v nízkém rozlišení. Česká televize se nyní rozhodla posunout původní termín definitivního přechodu na HD o další čtyři měsíce (viz také naše včerejší zpráva zde o posunutí termínu vstupu ČT 24 HD a ČT:D HD). Chce divákům poskytnout dostatek času přichystat se na změnu.

Na základě smluv s operátory a poskytovateli souvisejících služeb měla podle dlouhodobých plánů Česká televize ukončit své satelitní vysílání v nízkém rozlišení (SD) k 1. červenci 2016, přičemž přechod mezi SD a HD měl proběhnout během posledních dvou červnových týdnů.

ČTĚTE TAKÉ: Skylink: přelaďte si na HD verzi stanic Nova Cinema a Fanda

Skylink ukončí vysílání Novy Sport 1 v SD

Zpráva ze včerejší konference Digimedia 2016: DAB+ versus FM, ČRo a ČRa proti APSV

Ředitel ČT Dvořák avizoval spuštění HD programů ČT 24 a ČT:D začátkem listopadu

KL24

Ne všichni diváci jsou ale v tuto chvíli pro definitivní přechod na satelitní vysílání ve vysokém rozlišení vybaveni, navíc nás čekají velké sportovní události, jako je olympiáda nebo fotbalové Euro. Hledáme proto cesty, jak původní termín prodloužit, řekl na včerejší konferenci Digimedia generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodal: Přechod satelitního vysílání na HD je v tuto chvíli už nevyhnutelný pro celý televizní trh. Česká televize je na něj připravena, ale není to změna, na kterou bychom měli jakkoli spěchat. Důležité je, aby měly domácnosti dostatek času se na ni přichystat. Do listopadu tak budeme schopni SD v satelitu garantovat. Operátorům budeme posléze naše vysílání v SD kvalitě bezúplatně nabízet i nadále, bude ale na nich, zda jej divákům ve své nabídce poskytnou.

V tiskové zprávě zaslané k vyjádření generálního ředitele ČT se dále říká: Diváci, kteří mají satelitní příjem v HD již vyřešen, tak nebudou muset na přelomu června a července cokoli měnit. Pozice HD programů České televize zůstane na jejich přijímačích zachována. Programy České televize v SD pak bude možné také nadále přijímat, bude je ale nutné nově naladit. K tomu poslouží dva týdny na konci června, kdy bude vysílání k dispozici na obou pozicích.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).