Hlavní navigace

Česká televize urychlí digitalizaci. Do tří měsíců bude mít pokryto

31. 7. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE – O dva měsíce dříve, než má stanoveno v Technickém plánu přechodu, zahájí Česká televize zemské digitální vysílání na Zlínsku a Valašsku. Diváci se digitálního signálu ČT dočkají již poslední srpnový den. Konkurenční Nova tento týden představila dlouho očekávané podzimní programové schéma a potvrdila, že Petr Dvořák skončil ve funkci generálního ředitele. Satelitní služba Digi TV pokračovala v odpojování programů se starým kódováním a provozovatel O2TV oznámil, že mu poprvé mezikvartálně ubyli zákazníci.

Zlínsko a Valašsko se 31. srpna dočká digitální ČT

Veřejnoprávní multiplex České televize urychlí svůj start ze zlínského vysílače Tlustá hora a valašskoklubou­čských Ploštin. Původně odtud měla ČT zahájit digitální vysílání ke konci října, Kavčí hory však ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi urychlily start o dva měsíce. Diváci na Zlínsku a Valašsku se tedy dočkají digitálního signálu ČT již za měsíc, 31. srpna.

Digitální vysílače České televize Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny budou šířit signál veřejnoprávního multiplexu shodně na 33. kanálu v rámci jednofrekvenční sítě (SFN), informoval Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT. Koncem září pak ČT zahájí digitální vysílání na posledním z 26 plánovaných vysílačů velkého výkonu na Pradědu. Startu digitálního vysílání tu bude předcházet vypnutí analogového programu ČT 2, který si prohodí vysílací kanál se stanicí ČT 1.

Jan Potůček: Digitální vysílání České televize na Zlínsku a Valašsku začne už 31. srpna
Jan Potůček: V digitálním pokrytí vede Česká televize, v analogovém Nova

Nova představila programové novinky pro letošní podzim

Dva nové původní seriály, tři cykly docusoap a česko-slovenskou soutěž Talentmania nasadí od září do svého vysílání televize Nova. K tomu přidá nové díly seriálů Ulice a Ordinace v růžové zahradě 2. Diváci se ale budou muset obejít bez premiérové třetí řady oblíbeného sitcomu Comeback, který je sice už hotový, Nova ho ale nasadí do vysílání až v příštím roce. Stejně jako další původní seriál Expozitura, který má hotový už druhý rok. Podzimní novinky představila Nova na včerejší tiskové konferenci v Praze.

S výjimkou Talentmanie nasadí Nova po prázdninách původní tvorbu, kterou vyrobila už v loňském roce a pouze čekala na vhodný okamžik pro její odvysílání. Cítíme lehké oživení reklamního trhu, především v Čechách. Proto se pouštíme do novinek, dříve nebyli klienti ochotni utrácet za televizní reklamu, vysvětlil zdržení viceprezident CME pro televizní vysílání Petr Dvořák. Na obrazovce se tak objeví seriál Okresní přebor z prostředí vesnického fotbalového týmu, který Nova dokončila loni v září, a výpravný seriál Dokonalý svět ze světa módního časopisu, který má hotový od loňského července.

TK Nova - podzim 2010

Pohled do televizního ateliéru na Barrandově, kde ve čtvrtek představila televize Nova svoje podzimní programové schéma (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Jan Potůček: Podzim na Nově? Talentmania, dva nové původní seriály a docusoap
Jan Potůček: Nova na podzim nasadí nové seriály Okresní přebor a Dokonalý svět
FOTOGALERIE: Jak Nova představovala svůj podzimní program
Jan Potůček: Ředitel Novy: Přicházíme s novinkami, protože se zlepšila situace s reklamou
Jan Potůček: Partnerem Talentmanie na Nově a Markíze bude portál Seznam.cz
Jan Potůček: Třetí řadu Comebacku a seriál Expozitura si Nova nechává na příští rok

Investigativní reportér Josef Klíma se vrací do televize

Investigativní reportér Josef Klíma, jeden ze zakladatelů pořadu Na vlastní oči na televizi Nova, připravil reportáž pro Reportéry ČT na České televizi. Časosběrný dokument o dítěti, které se narodilo narkomance a je závislé na pervitinu, zařadí Reportéři ČT v pondělí 2. srpna od 21:40 hod. na programu ČT 1. Reportáž natočená na pomezí žánru sběrného dokumentu pokrývá období tři čtvrtě roku po narození holčičky. Protože matka narkomanka ve své roli selhává, musí ji zastoupit její otec, tedy dědeček dítěte. Začíná se o ně starat, aby nemuselo skončit v ústavu. Ukáže se ale, že je to úloha více než složitá – matka se sice pokouší vrátit do normálu, ale její závislost na droze je silnější, popisuje děj reportáže mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Josef Klíma

Televizní reportér Josef Klíma (Foto: archiv České televize)

Jan Potůček: Josef Klíma, zakladatel pořadu Na vlastní oči, točí pro Reportéry ČT
Jan Potůček: Po Nově ruší investigativní reportéry také slovenská Markíza

Stručně

Zájem diváků o menší digitální televize během léta trvá a dokonce stoupá. Dvě z nich, televize Barrandov a Nova Cinema, minulý týden dokonce dosáhly dalších týdenních rekordů. Barrandov poprvé v celodenním podílu na dospělém publiku překročil hranici pěti procent a Nova Cinema ve stejné „disciplíně“ poposkočila nad čtyři procenta. V hlavním vysílacím čase dokonce Barrandov po delší době porazila.

Jan Potůček: Týden rekordů: podíl Barrandova přes 5%, Nova Cinema nad 4%

Nelegální diváci satelitní služby Digi TV tento týden přišli o další čtyři programy v češtině. Provozovatel Digi TV odpojil podle serveru Parabola.cz starý typ kódování Nagravision 2 u televizí Nova, ČT 4, Sport 1 a Film+. Dvojnásob nepříjemné to může být především fandům české fotbalové Gambrinus ligy, jejíž zápasy živě vysílá Nova a ČT 4, a ze záznamu také Sport 1 (živě nabízí jeden zápas týdně jeho sesterský program Sport 2).

Jan Potůček: Satelitní služba Digi TV odpojila staré kódování u Novy, ČT 4, Sportu 1 a Film+

O pět tisíc zákazníků méně než v prvním čtvrtletí letošního roku měla koncem druhého čtvrtletí placená digitální televize přes pevnou linku O2TV, kterou provozuje společnost Telefónica O2. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy společnosti o hospodaření. Počet zákazníků služby O2TV dosáhl 133 tisíc, meziročně o 0,4 procenta více, konstatuje firma. Na konci druhého kvartálu loňského roku si O2TV předplácelo něco o málo víc než 133 tisíc klientů.

O2TV menu

O2TV rozhodně nemá důvod k radosti. Podobně jako UPC přichází o zákazníky placené televize.

Jan Potůček: Počet zákazníků O2TV poprvé klesl, v prvním pololetí jich bylo 133 tisíc

MM AI

Generálním ředitelem televize Nova již není Petr Dvořák, který na začátku letošního roku povýšil do roce viceprezidenta CME pro televizní vysílání, přímého nadřízeného generálních ředitelů všech televizí vlastněných touto společností. Pozice generálního ředitele je v tuto chvíli prázdná, potvrdil Dvořák serveru Mediář.cz. Kdybych zůstal na té pozici, byl bych v konfliktu zájmů, dodal.

Jan Potůček: Petr Dvořák už není generálním ředitelem Novy, hledá se jeho nástupce

Nejdůležitější událostí tohoto týdne je:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).