Hlavní navigace

Čtenáři se ptají dál, redakce DigiZone.cz odpovídá

1. 3. 2006
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 115393
První díl článku odpovědí na čtenářské dotazy se vám podle reakcí líbil, a tak jsme rozhodli vydat jeho pokračování. Na e-mailovou adresu redakce@digizone.cz stále přicházejí další otázky na technické řešení a na pokrytí digitálním signálem. Zatímco na téma set-top-boxů většinou umíme rychle odpovědět, informaci, kdy bude vysílání DVB-T dostupné v té které lokalitě, bohužel zatím nemáme.

Na otázky čtenářů odpovídal Jan Kálal a Jan Potůček. Dotazy byly na některých místech redakčně upraveny, ale jejich smysl zůstal vždy zachován. Rozsáhlejší e-maily naleznete v textu rozdělené do tématicky jednotných úseků.

Set-top-box: novinka v domácnosti

Radek Pejř: Stačí na příjem digitálního vysílání jenom set-top-box, nebo musí mít člověk kombinaci set-top-boxu a pokojové antény?

Odpověď bude znít možná trochu šalamounsky. Na digitální vysílání může stačit set-top-box sám, ale také nemusí. Společné anténní rozvody někdy digitální programy filtrují. Pokud máte ale svoji anténu za oknem nebo na střeše, nic dalšího už nepotřebujete. V opačném případě je nejjednodušší přinést si set-top-box domů, připojit ho a zkusit ladění programů. Když nic nenaladíte, pořiďte si ještě pokojovou anténu. Předtím ale konzultujte místo svého bydliště s mapami pokrytí na DigiZone.cz, abyste viděl, zda je u vás signál DVB-T vůbec dostupný.

Radek Pejř: Budou při překlapávání reagovat oba přístroje, tedy set-top-box i televize? To znamená, že když zmáčknu na ovladači například 1, objeví se displeji set-top-boxu 01 CT1 a na televizní obrazovce nápis CT 1?

Při přepínání programů bude reagovat set-top-box, číslo se změní na něm. Televizor zůstane na stejném programu, ačkoli se obraz na něm změní.

Lukáš Kostelenec: Je možné vyzkoušet si signál zapůjčením set-top-boxu?

Dobří prodejci digitálních přijímačů umožňují vypůjčení vybraných modelů po složení zálohy rovné ceně set-top-boxu. Záloha je samozřejmě vratná. Někteří z obchodníků ji možná ani nevyžadují, s tím ale nemáme zatím zkušenost.

Karel Havlíček: Asi jsem udělal hloupost. Koupil jsem si v obchodním řetězci set-top-box TechniSat DigiPal 2. Prodavači mi nebyli schopni sdělit žádné podrobnosti, tak jsem si ho přinesl domů, zapojil, a samozřejmě nic nenaladil. Bydlím totiž v Plzni. Uvažoval jsem i teoretickou možnost, že do konektoru SCART s označením VCR na digitálním přijímači strčím výstup ze satelitu. Ale to je asi nesmysl, viďte? V Plzni prostě zatím DVB-T není, jak jsem (bohužel pozdě), zjistil z Digizone.cz. Co teď? Mám přístroj vrátit, nebo čekat? Není možné přístroj nějak jinak vyzkoušet, zda není vadný?

Máte bohužel pravdu, v Plzni není zatím signál digitálního vysílání dostupný. Vámi popisovaná možnost, připojit do SCART konektoru na vašem set-top-boxu výstup ze satelitu, by opravdu nepomohla. Dosáhl byste jen propojení satelitu a televize, které by zprostředkoval set-top-box, ale na příjmu by se nezměnilo nic.

Nyní máte tři možnosti. Buď zkusíte přístroj reklamovat s odůvodněním, že signál DVB-T není na Plzeňsku ještě dostupný a prodejce na věc při transakci neupozornil. Žádná taková povinnost sice – myslím – neexistuje, ale můžete to zkusit. Dále není od věci schovat si DigiPal 2 zatím do skříně a počkat nejvýš rok, řekl bych, kdy bude digitální televizní vysílání dostupné i dalších velkých městech, možná už na většině území ČR.

Třetí možnost si vyžaduje možná další investice a hlavně experimentování. Můžete si zkusit někde půjčit / koupit směrovou anténu s velkým ziskem, kterou namíříte směrem na pražský Cukrák. Pak by se vám mohlo podařit chytit vysílání i na větší dálku. Pražské vysílání se dá naladit na některých místech Krkonoš a Krušných hor, třeba byste s dobrou anténou uspěl i v Plzni. Ale tato možnost je samozřejmě bez záruky. Pro zvýšení šancí můžete na našich stránkách založit vlastní diskusní fórum, na kterém vznesete dotaz na příjem DVB-T v Plzni. Možná některý z dalších obyvatel vašeho města má podobné zkušenosti a bude vědět více.

Karel Havlíček: Přístroj jsem úspěšně vrátil. Uvědomil jsem si díky vám ještě jiný důvod. Potřeboval bych přístroj, který by měl dva pracovní vstupy: 1. z pozemní televize (předpokládám, že antény jsou stejné jako pro nyní používané pásmo UHF), kde by se digitální signál měnil na analogový; 2. vstup pro parabolu, tj. vstup pro digitální satelitní přijímač, který by ve stejném přístroji měnil opět digitální signál na analogový. Otázka je, zda takové přístroje existují a kde se dají koupit?

Tentokrát bude odpověď jednoduchá – vámi popisované přístroje skutečně existují. Označují se jako kombinace DVB-T/DVB-S. Můžeme doporučit Golden Interstar 8200 Premium (3500 korun), případně dražší variantu, která má navíc zdířky na moduly pro karty dekódující placené vysílání: Golden Interstar 8300 CI Premium (4500 korun). Výrobky najdete např. na adrese www.dvbtshop.net v příslušné sekci. Do těchto set-top-boxů zapojíte jak televizní anténu, tak satelitní parabolu a vše můžete poslat do televize.

Interstar DVB-T-S 8200

Zdeněk Charbuský: Bydlím v Břeclavi. Poprvé v životě jsem dnes vstoupil na Internet, a to v blahé naději, že získám informace o tom, jak se stát příjemcem programu Mezzo (francouzský program s vážnou hudbou, pozn. DigiZone.cz). Zjistil jsem pouze, že tento program je zakódován. Vzhledem k tomu, je trvale uváděn v televizních programových časopisech, se musí ale dát nějak naladit, ne? Jak se můžu k vysílání stanice Mezzo dostat? Který typ satelitního přijímače bych si měl zakoupit? Tyto dotazy vám asi přijdou nejapné, ale vědeckotechnický pokrok kolem mě „profrčel“ kosmickou rychlostí a problematiku satelitní televize jsem ve svých zhruba 60 letech nezachytil.

DigiZone.cz se zabývá hlavně zemským digitálním vysíláním, tedy tím, co chytíte na klasickou anténu. Naše znalosti a zkušenosti se satelitním příjmem jsou spíše okrajové. Hudební program Mezzo nabízí ve svém balíku Klasik např. společnost UPC. V tomto případě jde ale o kabelové vysílání, které v místě vašeho bydliště není dostupné. V nabídce satelitního vysílání UPC Direct program bohužel nenajdete.

Stanice Mezzo vysílá např. na satelitu Astra 1, na který musíte mít nasměrovánu svou parabolu. Jeho pozice je 19,2 stupně východně. Potřebujete také přijímač digitálního satelitního vysílání, tzv. set-top-box. Dobrou koupí je např. Golden Interstar 8300 CI. Jak jste se ale správně dočetl, program je kódovaný a k jeho příjmu budete muset mít speciální kartu, která ho „rozluští“. Kódování programu na družici Astra 1 je v systémech Seca Mediaguard2 + TPS Crypt a Thales Crypt. Na správnou dekódovací kartu se ale zeptejte svého prodejce satelitní techniky.

Rádi bychom vám pomohli více, ale další informace jsem už nezjistili. Na rady ohledně satelitního vysílání se můžete zeptat osobně pana Martina Vyleťala (tel. 608 078 919), na příjmu bývá ve všední dny 10–16 hodin, v pátek jen do 15 hodin.

Radek Zlatkovský: Naladil jsem si v Brně digitální vysílání. Vše je v pohodě, tedy až na Novu. Při sledování Colomba slyším původní jazyk i dabing dohromady. Mám set-top-box CyberHome DVT 1010. Co s tím?

Na svém přijímači musíte nastavit zvuk jako levý nebo pravý kanál sterea (podle toho, který jazyk chcete poslouchat). Duální vysílání funguje tak, že šíří obě zvukové informace dohromady ve stereu. Pokud máte starší televizor, automaticky jste slyšel dříve jen půlku zvukové informace, tedy češtinu. Nové televizory nabízejí možnost předvýběru jazyka, takže dvojjazyčný projev neslyšíte také. Nevíme, jak CyberHome, ale většina set-top-boxů povoluje výběr zvukového kanálu. Buď jenom přes menu, nebo i tlačítkem na ovladači.

Lubomír Šimůnek: V přehledu set-top-boxů na stránkách DigiZone.cz jsem v technických popisech nenašel jednu zásadní informaci: počet tunerů. Špatně jsem hledal, nebo přehled zahrnuje pouze digitální přijímače s jedním ladicím obvodem?

Set-top-boxy se dvěma tunery v naší databázi jsou, bohužel ale zatím chybí kolonka, která by na tento fakt upozornila přímo. Informace o počtu ladicích obvodů je však uvedená v poznámce. Např. Radix DTR-9000 Twin má dva tunery pro DVB-T, Schwaiger DSR-6005T rovněž, Kaon KVR-1100 Combo má pak jeden tuner pro DVB-T a druhý pro DVB-S. Pokud jste měl na mysli článek Test deseti set-top-boxů se základní výbavou, pak máte pravdu, ten obsahuje pouze digitální přijímače s jedním ladicím obvodem.

Libor Kejda: Jsou někde na stránkách DigiZone.cz vypsáni prodejci uvedených typů? Mně se je nepodařilo najít. Bydlím v Brně.

Na DigiZone.cz tento seznam bohužel nemáme, odkážeme vás tedy na stránky sdružení Hermes. Prodejce set-top-boxů naleznete rozděleny podle měst České republiky. V Brně ale můžeme doporučit společnost Omko, která má poměrně bohatou nabídku.

Digitální vysílání v České republice

Jiří Panák: Bude se v České republice vysílat DVB-T ve formátu MPEG-4 a půjdou zde koupit set-top-boxy s patřičnou výbavou? Na západě to tak je. Proč si ČR zvolila formát MPEG-2? Můžete mi o lepší a novější technologii něco napsat?

Informace o formátu MPEG-4 naleznete na našich webových stránkách ve stejnojmenné sekci. MPEG-4 chce pozemně vysílat Český Telecom, ale kdy to bude, těžko říci. Přijímače podporující formát MPEG-4 AVC na českém trhu nebudou pravděpodobně do té doby, než si je situace (vysílání v uvedeném formátu) vyžádá.

Radek Pejř: Jak to bude se Slováky? Chytáme STV 1 a STV 2 a chci se zeptat, jestli přes set-top-box naladíme i tyto stanice?

Na vašem analogovém příjmu STV 1 a STV 2 set-top-box nic nezmění, musíte ho mít ale propojen anténním kabelem se svou televizí. Tzv. anténní smyčku má každý digitální přijímač. Časem začnete možná přijímat slovenské programy i digitálně, pak budete moci anténní kabel mezi set-top-boxem a televizorem zahodit. Do té doby budete potřebovat jak kabel SCART, tak i kabel mezi anténní zdířkou na televizoru a na digitálním přijímači.

Karel Procházka: Kdy lze očekávat zařazení TA3 a Tvb1 do některého multiplexu DVB-T v Praze?

Tvb1 vysílá v Praze a Brně experimentálně od dnešního dne v multiplexu Českého Telecomu. Zpravodajský program TA3 má do svého nabídky zařadit Czech Digital Group, ale zatím je na takto označené pozici jen monoskop.

Elektromichal: Když budu přijímat digitální vysílání a modulovat do rozvodů sdružené televizní antény (STA), nebudu potom podle zákona provozovatelem převzatého vysílání s povinností registrace u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání?

Citace ze zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání (231/2001 Sb.)

"a) Kabelový systém /§2 odst.1/,soubor zařízení jehož prostřednictvím provozovatel vysíláni nebo provozovatel převzatého vysíláni šíři programy předplatitelům za sjednanou cenu je povinen se registrovat. Kabelové televize jsou provozovateli převzatého vysíláni.

b) Při posouzení kriteria dle §2 odst. 3 platí, že v případě propojení dvou a více rozvodů STA při překročení pozemní komunikace se považuje za kabelový systém s povinnosti registrace.

c)Za převzaté vysíláni se dle §2 odst. 3 zákona nepovažuje současné, úplné a nezměněné šíření přijímaných rozhlasových a televizních programů určených pro veřejnost prostřednictvím kabelu, do něhož je zapojeno nejvýše 100 účastníku, nepřekračuje pozemní komunikace a jestliže tento společný příjem není obchodně využíván."

Nemáme sice právní vzdělání a licenci, ale podle vámi uváděného paragrafu, odstavce c), byste se žádnou registrací zabývat nemusel. Tedy pokud nemáte STA pro více než 100 účastníků a kabel nevedete pod silnicí nebo železnicí. Přepokládáme, že programy přijímané zemsky, ať už analogově nebo digitálně, budete dál šířit současně, úplně a v nezměněné šíři. Zmíněný paragraf sloučení dvou způsobů vysílání do jednoho kabelu nezakazuje, podle našeho mínění, a to se počítá.

CIF23

F. Václavíček: Kdy bude, alespoň orientačně, možné sledovat digitální vysílání v Karlových Varech a okolí?

To vám bohužel neprozradíme. Nevíme to my, neví to zatím pravděpodobně ani žádný provozovatel multiplexu a nejspíše ani Český telekomunikační úřad.

Jaké informace na DigiZone.cz jsou pro vás nejužitečnější?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).