Hlavní navigace

Čtenářovo dilema

Jan Handl

Váháte, zda dáte přednost elektronickým knihám před knihami papírovými? Proč? Oba způsoby čtení mají něco do sebe, tak proč kvůli čtečkám zanedbávat knihy papírové?

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Před několika měsíci jsem se zamýšlel nad tím, jaká by měla být moje ideální kniha. Vyšel mi jakýsi vysněný hybrid knihy papírové a čtečky. Moje ideální kniha by měla vypadat hezky, měla by vonět, listy by měly pěkně šustit. Navíc by se mi hodilo vyhledávání informací k vybraným výrazům, dělání poznámek. Krátce poté, co jsem si společně se čtenáři vyjasnil moje potřeby, jsem si objednal Kindle. S tím, že budu spoléhat na místní obsah, neplánoval jsem stahovat knihy z Amazonu. A věděl jsem, že místního obsahu je pomálu. Ano, je potřeba hledat. Teď mám čtečku zaplněnou asi padesáti knihami a texty, většinu tvoří materiál z osvědčených PalmKnih. Dále je tu několik jednotlivých textů z webu, studie a delší články. Zajímavé texty a studie pracně vyhrabané na Internetu čtu ve čtečce nejčastěji a nejraději. Také kvůli tomu, že se papírově nedají sehnat. Pohodlí čtečky využívám, dělám si poznámky a když najdu zajímavou pasáž, nasdílím ji na Twitter. Jelikož mám 3G verzi, není to problém, stejně jako čtení zpravodajských serverů a provizorní prohlížení statického Internetu. Čtečka toho nabízí dost navíc, Internet si z papírové knihy neprohlédnete.

Čtečka přesně splnila moje očekávání. Jakmile najdu zajímavý dokument nebo text, ukládám a nahrávám k pozdějšímu přečtení. V době „před čtečkou“ bych se k dokumentu nevrátil, možná bych si ho vytiskl a potom po nějaké době vyhodil. V tomto je čtečka fajn, slouží jako perfektní úložiště zajímavých materiálů, na které není zrovna čas nebo nálada. Cesta metrem je pak často o dohánění restů v čerpání informací spíš než o čtení knih.

„Boj“ mezi klasickými knihami a knihami elektronickými je často podáván jako boj na život a na smrt, o přežití. Pro papírové knihy, pochopitelně. Já osobně i po vyzkoušení čtečky musím konstatovat, že ani nesporné výhody elektronického čtení pro mě nebudou znamenat konec s knihami papírovými. A předpokládám, že nebudu sám, kdo se nerozhodně jenom pro jednu, byť modernější cestu, ale zůstane věrný i starým dobrým knihám. Možná by se to dalo přirovnat k souboji televize a Internetu. Internet televizi zatím nezabil, to je prostě fakt. Koukáme se na televizi a zároveň na internetová videa, tato dvě média spolu koexistují a i když televize začíná trochu strádat, o jejím zániku se nedá mluvit. Pokud by to tak skončilo i s papírovými knihami, nezlobil bych se. Knihkupcům by trochu klesly prodeje knížek a byznys kolem čteček a elektronických knih by raketově rostl…

Content 2017 - tip Footshop

Opravdu si nemusíme vybírat, zda přejdeme z papíru na elektronický papír nebo ne. Čtenáři by spíš měli přemýšlet o tom, zda si kromě knih koupí i čtečku a nějaké ty knihy elektronické. Také se moc nepíše o tom, že čtečky mají obrovskou výhodu v tom, že je můžeme naplnit libovolným obsahem, který je na Internetu. Tím chci naznačit, že ne o všem se píše v knihách, které se dají koupit v papírové podobě. Elektronický obsah je pestřejší a doplňuje dobře papír. Můžeme si kupovat knihy od známých autorů které se nedají sehnat elektronicky, a k tomu mít ve čtečce další zajímavý obsah, který se vytištěný sehnat nedá. Čtečky mohou vášnivému čtenáři jenom pomoci, rozšiřují mu obzory a přinášejí nové možnosti.

Těch, kteří kompletně přejdou od papíru k displeji, asi zatím moc nebude. Minimálně kvůli panujícímu nedostatku elektronického obsahu, přesněji řečeno čtených autorů a bestsellerů. Těch, kteří se nechají zlákat čtečkou a zároveň papír neopustí, bude víc. Nejvíc je zatím těch, kteří zůstávají striktně u papíru. Proč? Nemají rádi technologie, cítí se limitováni věkem, nebo prostě o možnosti číst elektronicky nevědí. Je ale jisté, že se tato skupina čtenářů bude s časem zmenšovat.

Našli jste v článku chybu?
29. 12. 2010 14:54
šoumenvodnetbooku (neregistrovaný)

Také mám čtečku a dle mojí zkušenosti záleží i na typu knihy. Čtečky jsou dobré na beletrii a na knihy, které přečtete od začátku do konce, abyste pak plynule přešli na další. Naopak je čtečka velmi nevhodná pro knihy, ve kterých potřebujete listovat, vracet se apod. Vyhledávání není vždy tak spolehlivé, přejití na lokaci XY je obtížné kvůli absenci číselných kláves a listování záložkami (poté, co jich na Kindlu uděláte přes stovku) začne být časem rovněž velmi zdlouhavé. Čtečka Vám také často n…

31. 12. 2010 16:15
Ondra (neregistrovaný)

Já občas knihy v elektronické podpobě čtu na PDA (s e-inkem moc zkušenost nemám) a uznávám jejich praktičnost. Ale to je taky to jediné, co na nich vnímám jako důvod, proč je vůbec v téhle podobě používat. Tištěná kniha má kromě toho literárního totiž často i další estetické a umělecké rozměry - kvalitu vazby, přebal, použitý materiál, ilustrace (které vytištěné přece jen působí lépe než na obrazovce) atd. K tomu můžu přidat např. autogram autora nebo třeba ex libris, což jsou věci, které u eboo…