Hlavní navigace

ČTÚ chystá tendr na digitální rozhlas, sítě bude dražit

13. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
13. 7. 2009

Český telekomunikační úřad se koncem srpna chystá vypsat výběrové řízení na operátory prvních sítí pro zemský digitální rozhlas. Zajímavostí je, že úřad bude jednotlivé digitální sítě dražit a udělí je tomu, kdo nabídne nejvyšší cenu. Zároveň má podle zákona možnost je i odebírat, což dosud bylo velmi obtížné.

Zaváděcí cena do aukce je 500–1000 Kč za každých 10 tisíc pokrytých obyvatel podle toho, zda půjde o celoplošnou nebo regionální síť. V první aukci bude úřad rozhodovat o jedné celoplošné síti, 13 krajských sítích a 13 městských sítích. Samozřejmě jsme mohli určit jiná kritéria než cenu. Ale jak je určit? Myslím, že to dnes neumíme. Nevíme, jaká kritéria zvolit pro digitální rozhlas. Možná, že bychom to uměli pro digitální televizi, možná že by to vyšlo lépe, než kdybychom vítěze vybírali jinak než formou aukce, ale to je otázka vyhodnocení postupu. Zákon nám umožňuje postupovat obojím způsobem, uvedl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák v rozhovoru pro Digizone.cz.

Jak dodal, jednotliví operátoři si stanoví, v jakém standardu chtějí vysílat, i to, jaké sítě chtějí vyskládat. Pokud by operátor nesplnil podmínky výběrového řízení, o kmitočty přijde. Podle nového právního rámce, když napíšeme do zadání výběrového řízení podmínky, například že pokrytí musí dosáhnout určité úrovně do tří let, tak když je operátor nesplní, může o příděly přijít, dodal Dvořák.

BRAND23 Workshop

Do výběrového řízení se můžou přihlásit podnikatelé v oboru elektronických komunikací. V této souvislosti poutá pozornost zejména příbramská firma Teleko, která s digitálním rozhlasem dlouhodobě experimentuje. Dá se ale očekávat i účast Českých Radiokomunikací a dalších operátorů.

Celý rozhovor s předsedou Rady ČTÚ Pavlem Dvořákem přineseme zítra.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).