Hlavní navigace

ČTÚ: Nova porušila nevypnutím analogu na Sušicku Technický plán přechodu

17. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

17. 3. 2010

Televize Nova porušila Technický plán přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, když k 28. únoru neukončila analogové vysílání na sušickém vysílači Svatobor a klatovském Baráku. Ve své zprávě o naplňování harmonogramu televizní digitalizace, určené vládě, to píše Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

K TÉMATU: Porušuje Nova vládní harmonogram digitalizace, nebo ne?

Nova odůvodnila nevypnutí analogového vysílání na silných vysílačích v územní oblasti Sušice tím, že pro digitální vysílání této stanice v multiplexu 2 na Sušicku se používá jiný vysílací kanál, než je uvedeno v Technickém plánu přechodu. ČTÚ ale konstatoval, že kontrolním měřením nezjistil odchylky pokrytí analogovým a digitálním signálem Novy v této oblasti.

ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ prošetřuje, proč Nova nevypnula analogové vysílání na Sušicku

Jiný vysílací kanál než v TPP používá multiplex 2 na Sušicku kvůli zajištění regionálního odpojování místních televizních studií na programové pozici televize Prima. V době, kdy vznikl TPP a komerční televize na něj přistoupily, se všeobecně předpokládalo, že Prima bude vysílat v multiplexu 3 a nikoli v digitální síti 2.

Využitím jiného rádiového kanálu nedochází k žádným změnám v pokrytí územní oblasti Sušice. Pokud by jiný rádiový kanál nebyl využit, došlo by k neodůvodněné diskriminaci provozovatelů vysílání s regionální licencí, jejichž programy jsou ve vysílací síti šířeny. Radiové kanály uvedené v TPP byly naplánovány ještě před uzavřením dohod mezi operátorem vysílací sítě 2 a jednotlivými provozovateli vysílání, vysvětluje ČTÚ.

Jelikož podle ČTÚ byly naplněny všechny podmínky TPP pro ukončení analogového vysílání na Sušicku a Klatovsku, pokračování takového vysílání je jasným porušením TPP. Telekomunikační úřad proto zahájil správní řízení s provozovatelem analogových televizních vysílačů v oblasti, Českými Radiokomunikacemi, a navýší mu poplatek za využívání analogových vysílacích kanálů na třicetinásobek hodnoty před termínem vypínání analogu na Sušicku.

Televize Nova se již nechala slyšet, že pokud České Radiokomunikace promítnou navýšený poplatek do sumy, kterou budou žádat od této televize za analogové vysílání na Sušicku a Klatovsku, bude tyto náklady vymáhat na státu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.