Hlavní navigace

ČTÚ otevřel diskusi o využití frekvencí po vypnutí analogové TV

11. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
11. 8. 2008

Diskusi o takzvané digitální dividendě, tedy frekvencích, které zůstanou České republice po vypnutí zemského analogového televizního vysílání a dalších služeb, a nevyužijí se pro klasické zemské na svýchdigitální televizní vysílání ve standardu DVB-T a standardním rozlišení obrazu, otevřel Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Chce jejím prostřednictvím zjistit, jak na tento problém nahlížejí sami uživatelé rádiového spektra.

DOKUMENT: Digitální dividenda – informační a komunikační dokument ČTÚ (PDF, 251kB)

ČTÚ zveřejnil na svých internetových stránkách dokument, v němž se ptá, zda by o využití digitální dividendy měla rozhodovat sama Česká republika, nebo Evropská unie centrálně z Bruselu. Volné kmitočty lze podle ČTÚ použít pro další rozšíření zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T, ale i DVB-H, zemský digitální rozhlas ve standardu T-DAB a DAB+, nebo posílení stávajících sítí mobilních operátorů.

Ve hře je rovněž vysílání zemské digitální televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Jisté je, že dividenda většinou neumožní danou službu šířit celostátně, takže by měla sloužit k posílení toho typu vysílání, pro něž už ČTÚ dříve vyčlenil část kmitočtového spektra a toto spektrum dividendou doplnit.

ICTZ23

Naším záměrem není diskusi omezit jen na jeden dokument a tuto veřejnou diskusi, která neprobíhá podle ustanovení zákona o elektronických komunikacích, ale chceme tímto dokumentem a na něj navazující diskusí, zahájit komplexní proces s řadou fází, zahrnující také workshopy, konference nebo další veřejné diskuse nad definicí cílů digitální dividendy, veřejné konzultace ke konkrétním krokům ve správě radiového spektra podle budoucího vývoje přechodu na zemské digitální vysílání, uvádí ČTÚ na svém webu.

První kolo diskuse nad vstupním dokumentem chce ČTÚ shrnout již v září na speciálním workshopu. Na jeho základě chceme otevřít další kolo, již více soustředěné na jednotlivé konkrétní otázky digitální dividendy v České republice, a na přípravu nezbytných a včasných rozhodnutí, píše úřad na svých internetových stránkách.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.