Hlavní navigace

ČTÚ podporuje návrh digitální novely, ačkoli nejdřív napsal opak

11. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
11. 6. 2007

Květnová monitorovací zpráva Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) si vyžádala dovysvětlení o tom, jak to ČTÚ s digitální novelou vlastně myslí. V monitorovací zprávě vydané minulý čtvrtek [PDF, 364 kB] ČTÚ prohlásil, že navrhovaná novela některé důležité body neřeší, proto by pro svoji funkčnost potřebovala doplnit. Jakmile na tuto kritiku poukázala média – včetně DigiZone.cz, regulátor frekvenčního spektra svůj postoj přehodnotil a do tiskové zprávy ke zprávě monitorovací přidal v pátek 8. května nový odstavec.

Na změnu stanoviska ČTÚ média neupozornil, ačkoli je to obrat doslova o 180 stupňů. K části o digitalizaci televizního vysílání je nutno zdůraznit, že ČTÚ plně podporuje návrh MI ČR na odblokování procesu digitalizace a navržený postup vnímá jako prvý, klíčový a rozhodující krok. ČTÚ také již vyjádřilo v pracovním stanovisku pro zpracovatele návrhu novely, které připomínky provozovatelů televizního vysílání k návrhu považuje z hlediska kompetencí úřadu a efektivity procesu přechodu za realistické, např. zajištění pokrytí obyvatel televizním signálem, píše ČTÚ ve svojí rozšířené tiskové zprávě.

Content tip EARLY

Národní koordinátor Zdeněk Duspiva pro DigiZone.cz odhadl, že podobné přehodnocení postoje k digitální novele čeká i generálního ředitele České televize Jiřího Janečka. Ten v rozhovoru, který dnes přinesl deník Právo, sice s návrhem legislativních změn souvisejících s digitalizací principielně souhlasil, zároveň na něm ale našel kritické nedostatky zejména v otázce správy výnosů z reklamy na ČT a v podmínkách pro vznik veřejnoprávního multiplexu. Podle Duspivy jsou ale přitom tyto výtky do aktuální podoby digitální novely už zapracované a Janečka omlouvá v kritice jen fakt, že rozhovor poskytl už minulý čtvrtek a bez znalosti poslední verze návrhu.

Veškeré dění kolem digitální novely je nutné brát v současnosti s rezervou, a to včetně jejích případných odsudků i pochval. Do doby, než text projde Legislativní radou vlády, totiž veřejnost aktuální znění návrhu pravděpodobně znát nebude. Netransparentní prostředí nahrává kromě dohadů také aktivitám lobbyistických skupin, které se snaží digitalizaci v České republice dál pozdržet. Podle zatím nepotvrzených informací je jejich partnerem v jednání ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).