Hlavní navigace

ČTÚ poskytne vývojářům pro nové aplikace frekvenční data z vlastní databáze

24. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Regulátor podle svého předsedy Jaromíra Nováka dlouhodobě podporuje iniciativu otevřených dat jako cestu k transparentnosti veřejné správy.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se rozhodl, že uvolní zdrojová data k aplikaci interaktivní mapy využití rádiového spektra, kterou uživatelé najdou na stránkách spektrum.ctu.cz. Podle regulátora tak má jít o jeden z kroků, kdy podporuje iniciativu otevřených dat jako cestu k transparentnosti veřejné správy. Usnadňuje se tím možnost efektivního plánování při využívání rádiového spektra i kontrola efektivního hospodaření s kmitočtovými pásmy, konstatoval předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Nově je aplikace k dispozici i v angličtině.

Content First 2022_tip temata

K TÉMATU: Neorientujete se v rozložení kmitočtového spektra? Nová stránka ČTÚ vám pomůže

Aplikace poskytuje přehled o tom, jak jsou jednotlivá pásma rádiových kmitočtů v České republice využívána i jaké pro ně platí podmínky. K dispozici je tak pochopitelně rozložení spektra pro analogový i digitální rozhlas a televizi. Nejznámější způsoby využití pak reprezentují barevné piktogramy, přes něž je možné zobrazit jim přiřazená pásma. Betaverzi mapy využití rádiového spektra spustil ČTÚ letos v lednu. Nově ji doplnil o 27 vzájemně provázaných datových podkladů. Právě z nich je možné čerpat údaje při vývoji nových aplikací.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.