Hlavní navigace

ČTÚ povolil experiment DVB-T2 na Moravě, testovat se bude v Přerově

V současné době probíhá zkušební vysílání ve standardu DVB-T2 pouze v Praze, kde České Radiokomunikace ze Žižkova vysílají tři neplacené HD kanály a dvě prémiové stanice.
Lukáš Polák 2. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) kývnul na testy experimentálního vysílání DVB-T2 na Moravě. Vyplývá to z elektronické databáze ČTÚ, kde se objevil kmitočtový příděl pro Přerov. Zde bude signál šířen z jedné z budov, která se nachází nedaleko od kruhového objezdu přetínajícího ulice 17 listopadu a Čechova (přesné umístění na Mapách.cz). Nadmořské výška vysílače byla stanovena na 213 m.n.m., maximální vyzářený povolený výkon je 1 kW. Polarizace antén bude horizontální. V Přerově se bude vysílat na kanálu 57.

cif20-tip-online-recnici

K TÉMATU: Zkušenosti s pražským experimentem DVB-T2 a jeho placenými kanály

V současné době testují České Radiokomunikace technologii DVB-T2 z pražského vysílače Žižkov, a to na kanálu 50 výkonem necelých 20 kW. Použita je vertikální polarizace, kterou už operátor dříve preferoval jako výhodnou pro velká města (Praha, Brno). České Radiokomunikace v rámci experimentu testují v nekódované podobě kanály ČT 1 HD, Prima HDBarrandov HD, kryptované jsou pak stanice Film Europe Channel HD a Eurosport. Test volně šířených stanic je omezen na dobu 8–17 hodin ve všedních dnech, ve zbytku času zde běží pouze monoskop.