Český telekomunikační úřad (ČTÚ), respektive jeho rada, na svém posledním zasedání projednala a schválila do mezirezortního řízení dokument Strategie správy spektra, který bude později předložen vládě. Součástí téměř sedmdesátistránkového dokumentu je i připravovaná migrace ze standardu DVB-T na DVB-T2. Splnění cíle dlouhodobého rozvoje terestrického vysílání lze zajistit pouze přechodem na druhou generaci vysílacích technologií – migrací na standard DVB-T2.,
uvádí regulátor v dokumentu. V rámci jednoho multiplexu by tak bylo možné vysílat nejen více stanic, ale i vyšší obrazovou kvalitu – až formát UHDTV.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Pavel Hanuš: ČT nedoporučuje vypínat DVB-T dříve než v roce 2024
Pro podporu dalšího technologického rozvoje zemského digitálního televizního vysílání je nezbytná spolupráci státních orgánů i dotčených subjektů soukromého sektoru,
myslí si předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák a dodává: Vládě předložíme k projednání koncept migrace na technologicky vyšší standard DVB-T2, včetně návrhu možných postupů souvisejících s řešením problematiky možného uvolnění kmitočtů v pásmu 700 MHz.
Do diskuse byly už podle dřívějších vyjádření regulátora měly být zainteresovány všechny zúčastněné strany – provozovatelé stanic, operátoři a případně i výrobci elektroniky.
ČTĚTE TAKÉ: Rakousku vyprší v roce 2016 licence pro stávající DVB-T multiplexy, přijde DVB-T2
Podobně jako v případě přechodu z analogového na digitální vysílání (DVB-T) bude u procesu implementace technologie DVB-T2 důležité zapojení České televize. Její roli v dokumentu ČTÚ přímo zmiňuje. Česká televize má zavádění nových technologií, programů a služeb stanovené zákonem. V naší republice je například také průkopníkem hybridní televize HbbTV. Ve speciální kapitole se pak dokument věnuje i rozhlasovému vysílání, a to nejen analogovému, ale i digitálnímu. Popisuje tu současný stav a možné cíle a realizaci strategie do budoucna. V souvislosti s technologií DAB hovoří výhradně o III. pásmu.