Hlavní navigace

ČTÚ propočítal pokrytí Česka analogovým televizním signálem

12. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
12. 8. 2008

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) provedl nedávno výpočty rozsahu pokrytí obyvatel analogovým signálem celoplošných stanic. Jak serveru DigiZone.cz prozradila jeho mluvčí Dana Marklíková, tento výsledek bude podkladem pro posuzování pokrytí zemským digitálním televizním vysíláním. Zároveň bude sloužit jako výchozí informace pro realizaci procesu přechodu na digitální vysílání. Data jsou také nezbytná pro vyhodnocení celostátního výzkumu dospělé populace ČR starší 15 let k tématice přechodu na digitální vysílání, který se uskutečnil v květnu.

Z výpočtů ČTÚ vyplynulo, že ve skupině obcí zahrnující 72 % obyvatel ČR (53 % obcí), jsou dostupné všechny celoplošné programy, tedy ČT1, ČT2, NovaPrima. Průměrné pokrytí těmito programy je v této skupině pro všechny celoplošné programy větší než 92 % obyvatel. Druhou největší skupinou obcí, kterou tvoří 16 % obyvatel ČR (30 % obcí) jsou ty lokality, kde diváci zachytí všechny analogové programy s výjimkou Primy. Pro tuto skupinu je dokonce průměrné pokrytí programy ČT1, ČT2 a Nova vyšší jak 97 % obyvatel, ale průměrné pokrytí programem Prima je jen na úrovni 6 % obyvatel.

Zbývajících 12 % obyvatel (17 % obcí) jsou pak obce s problémovým pokrytím většiny programů v analogu. Jediná ČT1 dosahuje v této skupině obcí průměrně 95 % pokrytí. Další programy pak dosahují následujících průměrných úrovní pokrytí počtu obyvatel – ČT2 47 %, Nova 81 % a Prima 36 % obyvatel.

MM_SS3

Nejproblematičtější situaci s pokrytím analogovým signálem pak zjistil ČTÚ v Jihomoravském a Zlínském kraji. Výsledná data budou součástí Zprávy o přechodu na digitální televizní vysílání, kterou vám server DigiZone.cz přinese, jakmile bude v září zveřejněna. Výpočty pokrytí digitálním signálem budou upřesněny na podkladě aktualizované informace od operátorů vysílacích sítí, které ČTÚ vyzval k předložení informace o plánovaném rozvoji jejich vysílacích sítí.

ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ otevřel diskusi o využití frekvencí po vypnutí analogové TV

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.