Hlavní navigace

ČTÚ: S přechodem na DVB-T2 to nebude tak žhavé

Příchod DVB-T2 do České republiky? Rozhodně ne dříve než dojde k ukončení analogového terestrického televizního vysílání. Uvedl to předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák. Přiznám se, že o tom teď vedeme dlouhé diskuse. Až se bude chýlit konec analogového vysílání, chtěli bychom prezentovat naši představu o optimalizaci vysílání, uvedl v rozhovoru pro DigiZone.cz, který přineseme zítra, Dvořák.

Ještě předtím je zapotřebí, aby se ČTÚ domluvil na nějakých experimentech s operátory. Rádi bychom představili takový plán, který by umožnil, aby testy DVB-T2 mohly běžet současně s vysíláním v DVB-T. Musíme samozřejmě diskutovat s trhem, zdali to unese, přiblížil v rozhovoru DigiZone.cz Dvořák s tím, že vysílání v normě DVB-T se jen tak vypínat nebude. Nejprve si musíme ujasnit, zda je vůbec DVB-T2 potřeba. To se stane v okamžiku, kdy bude jasné, že se v terestrickém vysílání objeví HDTV, konstatoval předseda Rady ČTÚ.

Další možnosti je podle něho využití HDTV v současných DVB-T sítích. V tuto chvíli ale zastáváme názor, že by bylo lepší nekomplikovat standardní situaci s DVB-T vysíláním v MPEG-2, které je masové a převládá v celé Evropě, a transformaci HDTV ponechat na platformu DVB-T2, dodal Dvořák. Co se týká nějakých dlouhodobějších testů a pokusů s vysíláním v normě DVB-T2, ty by telekomunikační úřad rád umožnil. Vzhledem k finanční náročnosti a aktuální finanční situaci však předseda nevidí přechod jako tak žhavý.

Celý rozhovor s předsedou Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavlem Dvořákem si budete moci na DigiZone.cz přečíst již zítra.

Našli jste v článku chybu?