Hlavní navigace

ČTÚ: S přechodem na DVB-T2 to nebude tak žhavé

12. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

12. 4. 2010

Příchod DVB-T2 do České republiky? Rozhodně ne dříve než dojde k ukončení analogového terestrického televizního vysílání. Uvedl to předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák. Přiznám se, že o tom teď vedeme dlouhé diskuse. Až se bude chýlit konec analogového vysílání, chtěli bychom prezentovat naši představu o optimalizaci vysílání, uvedl v rozhovoru pro DigiZone.cz, který přineseme zítra, Dvořák.

Ještě předtím je zapotřebí, aby se ČTÚ domluvil na nějakých experimentech s operátory. Rádi bychom představili takový plán, který by umožnil, aby testy DVB-T2 mohly běžet současně s vysíláním v DVB-T. Musíme samozřejmě diskutovat s trhem, zdali to unese, přiblížil v rozhovoru DigiZone.cz Dvořák s tím, že vysílání v normě DVB-T se jen tak vypínat nebude. Nejprve si musíme ujasnit, zda je vůbec DVB-T2 potřeba. To se stane v okamžiku, kdy bude jasné, že se v terestrickém vysílání objeví HDTV, konstatoval předseda Rady ČTÚ.

cif-tip-firmy

Další možnosti je podle něho využití HDTV v současných DVB-T sítích. V tuto chvíli ale zastáváme názor, že by bylo lepší nekomplikovat standardní situaci s DVB-T vysíláním v MPEG-2, které je masové a převládá v celé Evropě, a transformaci HDTV ponechat na platformu DVB-T2, dodal Dvořák. Co se týká nějakých dlouhodobějších testů a pokusů s vysíláním v normě DVB-T2, ty by telekomunikační úřad rád umožnil. Vzhledem k finanční náročnosti a aktuální finanční situaci však předseda nevidí přechod jako tak žhavý.

Celý rozhovor s předsedou Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavlem Dvořákem si budete moci na DigiZone.cz přečíst již zítra.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.