Hlavní navigace

ČTÚ: Sítě pro DVB-T2 udělíme, až uvidíme životaschopný obchodní model

7. 2. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
7. 2. 2012

Kmitočtové příděly pro dvě celoplošné sítě zemské digitální televize druhé generace (DVB-T2) je připraven udělit Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Učiní tak ale až ve chvíli, kdy mu zájemci o provozování těchto multiplexů předloží životaschopný ekonomický model jejich provozování, včetně televizí, které by v těchto sítích vysílaly. Na pravidelném setkání s novináři to v pondělí v Praze řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

K TÉMATU: Zavedení systému DVB-T2 v Česku má svá pro i proti

Přechod na DVB-T2 nebude v žádném případě organizován státem tak, jako přechod z analogového televizního vysílání na DVB-T, prohlásil Dvořák. Důležitá podle něj bude otázka délky souběhu vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2. Výhodou sítí DVB-T2 je fakt, že na sestavení jednoho celoplošného multiplexu stačí dva až tři vysílací kanály, řekl šéf ČTÚ. Rozhodně ale nechceme spouštět dlouhodobé testy, které by se pak nevypnuly a pozvolna by přecházely v komerční provoz, dodal.

BRAND

ROZHOVOR: Nova HD v DVB-T2? Může se stát, že zmizí ze satelitu a kabelu, říká Jan Andruško

Vnímáme požadavky Českých Radiokomunikací, ale čekáme na informace od televizí, jak se staví k otázce vysílání v DVB-T2, na výstupy z loňského testu a nějakou exit strategii pro toto vysílání, uvedl Pavel Dvořák. České Radiokomunikace chtěly do zahájení letošních Letních olympijských her v Londýně pokrýt signálem DVB-T2 dvě třetiny obyvatel České republiky a nabídnout jim přenosy z olympiády v HD kvalitě. K tomu by ovšem potřebovaly svolení České televize, která má pro vysílání olympiády práva, a to nemají.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).