Hlavní navigace

Jiří Duchač, ČTÚ: Udělit kmitočty pro experiment DVB-T2 není možné

Sdílet

6. 4. 2010

České Radiokomunikace ani žádný jiný provozovatel televizních vysílačů v České republice nemohou počítat s tím, že jim Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přidělí kmitočet pro experimentální zemské digitální televizní vysílání v systému DVB-T2. Na workshopu ČTÚ k naplňování Technického plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání to řekl vedoucí odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ Jiří Duchač.

K TÉMATU: ČTÚ: všechny multiplexy časem přejdou na DVB-T2

CIF20

Příděl pro jakékoli sítě pro DVB-T2 může být přidělen pouze na základě výběrového řízení. Jakékoli představy o experimentu, který by přešel v pilotní vysílání DVB-T2, naráží na současné znění zákona o elektronických komunikacích, který vyžaduje vypsat na takový kmitočtový příděl výběrové řízení, prohlásil Duchač. Zákon navíc umožňuje provozovat experiment maximálně po dobu třiceti dnů.

ČTÚ přesto počítá, že zemské digitální televizní vysílání v tuzemsku časem přejde na standard DVB-T2. Pro DVB-T2 se ale nemusí tvořit přechodové sítě, nemusí docházet k přechodu mezi DVB-T a DVB-T2. Nicméně je otázka, jak se bude nadále vyvíjet situace v oblasti pásma UHF, které je považované za digitální dividendu, dodal Duchač. Využití digitální dividenty, tedy kmitočtů uvolněných vypínáním analogové televize, se bude workshop ČTÚ podrobněji zabývat zítra.