Hlavní navigace

ČTÚ upravil databáze a mapy televizního a rozhlasového digitálního vysílání

10. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ MAPA – Na webu úřadu jsou nově k dispozici i mapy pokrytí regionálních multiplexů DVB-T a sítí pro digitální rozhlas, a to jak v L-bandu, tak III. televizním pásmu

Kompletní mapy pokrytí všech pozemních televizních a rozhlasových digitálních sítí, včetně databáze všech vysílačů, jejich umístění a základních technických parametrů obsahuje nově speciální webová stránka Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Na adrese http://dtv.ctu.cz dosud byly dostupné mapy pokrytí a data o čtyřech celoplošných televizních multiplexech, nyní k nim ČTÚ přidal i všech 13 regionálních sítí DVB-T, tři sítě digitálního rozhlasu v L-pásmu a jednu síť digitálního rozhlasu ve III. pásmu.

K TÉMATU: ČTÚ aktualizoval na webu mapy pokrytí analogové i digitální televize

“Aktualizace proběhla s ohledem na úspěšně dokončený proces digitalizace televizního vysílání a zároveň postupné zavádění digitálního rozhlasového vysílání. Web se tak nově věnuje nejen televiznímu, ale i rozhlasovému vysílání,” uvedl mluvčí ČTÚ František Malina. “Web si klade za cíl poskytovat široké veřejnosti komplexní přehled a informace o možnostech příjmu zemského digitálního vysílání v jednotlivých lokalitách na území České republiky,” dodal.

ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ zkoordinoval kanál pro nový digitální multiplex v Praze, přímo ze Žižkova

Uživatel si může na stránce vybrat, zda ho zajímá zemská digitální televize nebo rozhlas. U televize pak volí mezi celoplošnými a regionálními sítěmi. U digitálního rozhlasu pak mezi sítěmi v L-pásmu nebo III. pásmu. Pod těmito odrážkami se pak objevují jednotliví operátoři a jejich multiplexy. “V případě rozhlasu je potřeba vybrat držitele přídělu, u kterého si chce uživatel zobrazit pokrytí signálem a poté případně i název sítě,” doplňuje Malina.

NAPSALI JSME: Vsadí Česká televize při umisťování ČT :D a ČT art na regionální sítě DVB-T?

Cloud23

Tabulky pokrytí pak nabízejí přehled, kolik procent obyvatel daného kraje nebo celé České republiky může přijímat signál dané sítě. Tyto statistiky, stejně jako interaktivní mapy pokrytí, však vycházejí z vypočítaného teoretického pokrytí a nemusí zcela odpovídat reálné situaci. “Zdroj digitálního signálu je rovněž možné hledat přímo podle obce či ulice a čísla popisného. Dalším zdokonalením, které napomáhá k získání lepšího přehledu o situaci s pokrytím digitálního vysílání, je i zobrazení profilu terénu na spojnici mezi uvedenou adresou a vysílačem,” upozornil mluvčí ČTÚ.


Zdroj: ČTÚ

Velmi zajímavé pokrytí bude mít připravovaná televizní Regionální síť 7, která pokryje signálem téměř 43 procent populace České republiky

Asi nejzajímavější je – kromě sítí digitálního rozhlasu – doplnění informací o regionálních multiplexech DVB-T, z nichž většina sice má kmitočtové příděly, ale zatím nevysílá. Nejatraktivněji vypadá Regionální síť 7, která by mohla částečně konkurovat celoplošným televizním multiplexům. Podle výpočtů ČTÚ by při využití všech plánovaných vysílačů a maximálního povoleného výkonu pokryla svým signálem 42,8 procenta obyvatel České republiky.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).