Hlavní navigace

ČTÚ uvažuje, že tendr na mobilní televizi nevypíše přímo na DVB-H

3. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
3. 11. 2008

Výběrové řízení na operátora zemské digitální sítě pro šíření digitální televize určené k mobilnímu příjmu vypíše Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zřejmě v horizontu nejbližšího půl roku. Na pravidelném setkání s novináři to dnes řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Zároveň dodal, že ČTÚ zřejmě ve specifikaci sítě neuvede, že je určena pro vysílání ve standardu DVB-H.

MM socky3

Síť je dislokovaná pro vysílání určené mobilním přijímačům. V úvahu by tedy připadal ještě multiplex DVB-T určený výhradně pro mobilní příjem televize, řekl Dvořák na dotaz serveru DigiZone.cz. Jiné vysílání, např. ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) není v této síti podle předsedy Rady ČTÚ možné. Vyhrazené frekvence ho neumožňují, dodal.

Dvořák rovněž řekl, že ze tří mobilních operátorů, kteří měli zájem o společný provoz multiplexu určeného pro DVB-H, má o tuto službu zájem už jen společnost T-Mobile. Konkurenční Vodafone se angažuje v prodeji dotovaných mobilních telefonů LG určených pro bezplatný příjem digitální televize ve formátu DVB-T. Telefónica O2 je vůči placenému DVB-H skeptická.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.