Sporným bodem je odlišný výklad zákona. Operátoři totiž započítávají do lhůty pro přenesení i výpovědní lhůtu. To se úředníkům z týmu Jaromíra Nováka nelíbí a proto předali zástupcům operátorské asociace APMS návrh změny.
„ČTÚ dlouhodobě upozorňuje na to, že praxe jednotlivých operátorů při přenášení čísel není v souladu s představou úřadu. Navrhovaná novela zákona by měla zajistit, že už nebude možný odlišný právní výklad prováděcího předpisu k přenositelnosti a že do lhůty pro přenesení čísla se už nebude započítávat lhůta výpovědní,“ tvrdí mluvčí regulátora Martin Drtina.
Změna je v počáteční fázi, ale kola už se roztočila. „V momentě, kdy úřad naznal, že operátoři nápravu stavu o své vůli nezajistí, připravil legislativní změnu a loni na podzim ji zaslal gestorovi zákona o elektronických komunikacích ministerstvu průmyslu. To se kladně vyjádřilo k podstatě návrhu s tím, že jej zařadí do legislativního procesu,“ dodává Drtina. Vyjádření APMS se nám zatím nepodařilo získat.
Přenášení čísel přitom loni zažilo opravdový boom, za kterým stál s nejvyšší pravděpodobností nástup virtuálních operátorů. Zatímco od zavedení přenositelnosti v roce 2006 se přenesly necelé tři miliony čísel, jen loni to bylo 752 tisíc. Podle statistik ČTÚ to byl meziroční nárůst o 52 procent.