Hlavní navigace

ČTÚ vypíše další výběrové řízení na sítě pro digitální rozhlas

23. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
23. 3. 2010

Výběrové řízení na provozovatele 13 regionálních zemských sítí pro digitální rozhlas vypíše v dubnu Český telekomunikační úřad (ČTÚ). V pondělí to na pravidelném setkání s novináři nad měsíční monitorovací zprávou úřadu řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Zájemci mohou získat kmitočty v takzvaném L-pásmu, přičemž ČTÚ neurčí, v jakém vysílacím standardu by měli vysílat.

K TÉMATU: Tendr na operátora sítě pro digitální rozhlas bez vítěze, ČTÚ nikoho nevybral

L-pásmo je provozovateli rozhlasových vysílačů považované za méně výhodné pro provoz digitálního rozhlasu než kmitočty ve III. televizním pásmu, jejichž použití ale brání analogové televizní vysílání. ČTÚ podobné výběrové řízení vypsal již loni, tehdy však nabízel jednu celoplošnou síť pro digitální rozhlas v L-pásmu. Zájem o ni projevily dvě společnosti, ani jednu však úřad nevybral.

ROZHOVOR K TÉMATU: Pavel Dvořák: Tendr na digitální rozhlas se týká pouze L-pásma

MM socky3

Proč tedy telekomunikační úřad znovu nabídne kmitočty pro digitální rozhlas v L-pásmu, o které není takový zájem? Jakmile jsou k dispozici nějaké kmitočty, je v podstatě naší povinností je nabídnout provozovatelům, vysvětluje Pavel Dvořák. Frekvence pro digitální rozhlas v takzvaném III. televizním pásmu by měly být volné až od září letošního roku a to pouze v případě, že televize Nova dodrží harmonogram digitalizace a vypne svoje analogové vysílání v Ústí nad Labem.

Minulého výběrového řízení na kmitočty pro digitální rozhlas se zúčastnily České Radiokomunikace a příbramská společnost Teleko, která se dlouhodobě věnuje testům zemského digitálního rozhlasového vysílání. Všeobecně se předpokládá, že pro komerční provoz digitálního rozhlasu se v České republice použije standard DAB nebo jeho modernější verze DAB+.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.