Hlavní navigace

ČTÚ zveřejnil Technický plán přechodu (dokument uvnitř)

1. 8. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

1. 8. 2006

Přechod na zemské digitální vysílání v České republice má jasnější obrysy. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes zveřejnil definitivní verzi Technického plánu přechodu z analogového na digitální zemské televizní vysílání. K dokumentu nyní poběží patnáctidenní lhůta pro veřejné připomínky, které chce ČTÚ vyřídit do konce měsíce.

Plán počítá s ukončením analogového vysílání v České republice k 10. říjnu 2010. Jako první přijde o analogovou televizi oblast Trutnovska, a to v březnu, respektive v prosinci 2008 (první termín se týká hlavního vysílače Černá hora, druhý menších vysílačů v sekundární analogové síti). Praha, Brno a Ostrava přijdou o analogové vysílání v květnu 2008, dokrývače a slabší analogové vysílače ukončí vysílání v únoru 2009. To je více než rok po termínu, který požaduje Asociace digitálních televizí.

Všechny termíny uvedené v návrhu opatření jsou stanoveny jako nejzazší možné termíny. Rozvoj zemského digitálního televizního vysílání stejně jako vypínání zemského analogového televizního vysílání v jednotlivých ucelených oblastech nebo regionech je možné na základě dohody provozovatelů vysílání a operátorů vysílacích sítí a po konzultaci s Úřadem realizovat i v termínech dřívějších, uvedl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

cif-tip-téma-foto

Jako poslední přijdou o analogové televizní vysílání diváci na Zlínsku. Hlavní vysílač tu chce ČTÚ vypnout v lednu 2010, sekundární síť v prosinci téhož roku.

Dokument: Návrh Technického plánu přechodu podle ČTÚ + přílohy

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.