Hlavní navigace

Čtyři roky natvrdo za podněcování nepokojů na Faceboooku

Petr Kočí

Jordan Blackshaw a Perry Sutcliffe-Keenan Dva britští mladíci dostali exemplární tresty za to, že na Facebooku vyzvali ostatní, aby se zapojili do vlny násilností a rabování, která minulý týden zasáhla Británii. Ani jedna z výzev obou odsouzených přitom podle policie nezpůsobila přímé škody. Soudce v Chesteru na severozápadě Anglie přesto vynesl mimořádně přísný verdikt.

Jordan Blackshaw a Perry Sutcliffe-Keenan

Jordan Blackshaw a Perry Sutcliffe-Keenan

Dva britští mladíci dostali exemplární tresty za to, že na Facebooku vyzvali ostatní, aby se zapojili do vlny násilností a rabování, která minulý týden zasáhla Británii. Ani jedna z výzev obou odsouzených přitom podle policie nezpůsobila přímé škody. Soudce v Chesteru na severozápadě Anglie přesto vy­nesl mimořádně přísný verdikt.

Dvacetiletý Jordan Blackshaw založil na Facebooku událost Smash Down in Northwich Town (již neexistuje). Na sraz výtržníků, který naplánoval na pondělní večer před restauraci McDonald's, však kromě něj přišli jen policisté, kteří Facebook pečlivě monitorovali, a bez dlouhých řečí ho zatkli. Za „zlý čin“, kterého se dopustil v době, kdy „zemi zachvátilo kolektivní šílenství“ jej soudce poslal na čtyři roky do vězení pro mladistvé.

Dvaadvacetile­tý Perry Sutcliffe-Keenan založil v no­ci na úterý webovou stránku The Warrington Riots (již neexistuje) a odkaz rozeslal čtyřem stovkám přátel na Facebooku. Následující den ráno stránku smazal a omluvil se, že to byl jen žert. Podle soudce však vyvolal paniku a v kritickém okamžiku přidělal práci policistům, kteří byli potřeba jinde. Také Sutcliffe-Keenan má za mřížemi strávit čtyři roky.

Britské soudy reagují na rozsáhlé nepokoje rychlým sledem velmi tvrdých trestů – do vězení mají jít pachatelé například i za krádež dvou kopečků zmrzliny, lahve s vodou, nebo za pouhé nošení kalhot z vyrabovaného obchodu. Někteří právníci a občanskoprávní instituce kritizují tresty jako přemrštěné a nekonzistentní. Očekává se, že odsouzení se budou domáhat jejich snížení v odvolacím řízení.

Content 2017 - tip Footshop

Úředníci z britského ministerstva vnitra se chtějí v nejbližších dnech sejít se zástupci firem Facebook, Research in Motion (výrobce komunikátorů Blackberry) a Twitter. Chtějí s nimi projednat možnosti, jak příště zabránit zneužití jejich výrobků a služeb k organizování násilostí a rabování. Vyjádření premiéra Davida Camerona o tom, že je třeba pro příště komunikaci kriminálních živlů v sociálních sítích účinně omezit, vyvolala pobouření a kritiku mezi ochránci svobody slova. Facebook a RIM účast na jednání s britskou vládou přislíbili, Twitter zatím váhá. 

Zdroj: The Guardian

Našli jste v článku chybu?
17. 8. 2011 18:36
Martin Soušek (neregistrovaný)

Trošku mi to připomíná 18. a 19. století, kdy byla společnost v Anglii výrazně rozdělena na bohaté a chudé.

Kdo byl chudý, neměl nikdy šanci cokoliv v životě dosáhnout. Jejich jediných právem bylo makat na bohaté a držet hubu. Nikdy se z toho nešlo vyhrabat a to i pro další generace.

I za malinké přečiny následovaly tvrdé tresty, často deportace do Austrálie. Bohatí se přitom v klidu vykroutili i z vraždy.

Já být nezaměstnaný dělník v současné Anglii, s dětmi které také nemají žádnou šanci, t…

18. 8. 2011 15:18
Luc (neregistrovaný)

Exemplární tresty jsou nástrojem totality. A proti totalitě lze beztrestně bojovat jakýmikoli prostředky, jak říkají soudruzi, co tu dnes vládnou.