Hlavní navigace

Cyanogen se pokouší získat vliv cestou partnerství, bohužel s řadou otazníků

22. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Cyanogen
Cyanogen by možná rád zkusil dostat Android ze zásadního vlivu Googlu, otázkou je, zda tomu ale navazovaná partnerství opravdu pomohou.

Cyanogen je firma zaštiťující populární „náhradu“ Androidu známou jako CyanogenMod a také tvůrce její komerční varianty Cyanogen OS, kterou můžete najít předinstalovanou v mobilech některých výrobců. Firma se postupně z prostého tvůrce čistšího Androidu nahrazujícího mnohdy nepříjemně pomalé a nafouknuté distribuce vyvinula v něco hodně jiného. Navíc má zjevně podstatně větší ambice, které ale nejsou zcela bez otazníků.

Největším „nedostatkem“ originální distribuce Androidu od Googlu má být to, že uživateli „vnucuje“ aplikace od Googlu. Což je také jedna z věcí, kterou Cyanogen OS zkouší řešit. Nahrazuje je alternativami, které ale ne vždy jsou náhradou vítanou. 

Jeden příklad za všechny: nahrazení e-mailového klienta tím od společnosti Boxer. Podle New Cyanogen Partnerships Bring Privacy Concerns by vás podmínky ochrany soukromí této aplikace měly dostatečně varovat před jejím používáním – hlavně z důvodu shromažďování informací o uživatelích a předávání těchto informací třetím stranám.

Se stejnými pochybami komunita přijímá čerstvé zahrnutí předinstalovaných aplikací od Microsoftu. Objevují se vcelku oprávněné námitky, že od předinstalace aplikací od Googlu se přechází k předinstalaci aplikací od Microsoftu. Aplikací, které nejenom uživatel nebude potřebovat (a mohl/měl by si je spíš instalovat sám), ale také aplikací, které dávají řadu možností další velké společnosti, která jich rozhodně bude chtít využít.

Dát Android Microsoftu

V souvislosti s Microsoftem se také projevilo tříštění původní značky: CyanogenMod nebude mít předinstalované aplikace od Microsoftu, zatímco Cyanogen OS je mít bude. Na podobném rozdělení (a ponechání „moderské“ podoby čisté) samozřejmě nic špatného není, stejně jako na tom, že Cyanogen ujišťuje, že v CyanogenMod by žádné „partnerské“ aplikace předinstalované být neměly.

Dvě cesty, tedy hlavně vznik rozdílné distribuce v podobě Cyanogen OS, ale jsou zajímavým příkladem toho, kam se pokouší Cyanogen dostat. Připomeňme, že Cyanogen OS je k dispozici jako operační systém na některých telefonech, zejména na OnePlus One.

Vstup Microsoftu zase ukazuje na zásadní změny jeho přístupu, včetně příslibu toho, že Microsoft udělá vše pro „přirozenou integraci“ jeho aplikací v prostředí Cyanogen OS. Dřívější velmi silné odmítání čehokoliv jiného, než vlastní platformy (Windows Phone) je aktuálně minulostí. Svědčí o tom nakonec i záplava aplikací, které Microsoft postupně uvádí pro iOS.

MM socky3

Pod již zmíněným oznámením v Microsoft and CM12.1 Nightlies se rozvinula poměrně zajímavá debata, která velmi dobře ukazuje, jak se na případné partnerství s (nejenom) Microsoftem dívají právě ti, kdo Cyanogen dostali tam, kde je – fanoušci a komunita. 

Spojení s Microsoftem, jakkoliv je jistě motivované peněžními výhodami, považují za „gigantickou chybu“. A velmi ostře komentují to, že Cyanogen chce sice „odebrat“ Android Googlu, ale chystá se  ho dát Microsoftu.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.