Hlavní navigace

CZ.NIC podal kvůli falešným mailům trestní oznámení, můžete se také přidat

David Slížek

Vlna falešných výzev k zaplacení za domény ze začátu minulého týdne bude mít policejní dohru. CZ.NIC vyzývá poškozené, aby se připojili k trestnímu oznámení.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud patříte mezi uživatele, kteří na falešné e-maily naletěli, můžete se přidat k trestnímu oznámení, které na neznámé pachatele 8. září podalo sdružení CZ.NIC. Správce české národní domény k tomu poškozené vyzývá na svém blogu.

„Ti držitelé doménových jmen, kteří na základě takové výzvy provedli úhradu, se mohou k trestnímu oznámení připojit, a to dopisem (či datovou zprávou, samozřejmě) zaslaným na Obvodní státní zastupitelství Praha 3, kam byla věc postoupena, č. j. 2 ZN 1937/2014,“ píše CZ.NIC.

Poškozeným nabízí ke stažení i vzor takového dopisu (formát .ODT).

tp Linix root

Je samozřejmě otázkou, zda policie pachatele dopadne. Největší šancí by mohlo být to, že ve falešných výzvách bylo uvedeno číslo bankovního účtu vedeného u Air Bank. Při jeho založení se člověk musí prokázat doklady. A banka už před týdnem Lupě potvrdila, že v souladu se zákonem může tyto údaje sdělit policii či soudu. Je ovšem otázkou, zda použité doklady nebyly například kradené.

Příklad falešného e-mailu:


Autor: CZ.NIC