Hlavní navigace

CZ.NIC podal kvůli falešným mailům trestní oznámení, můžete se také přidat

19. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vlna falešných výzev k zaplacení za domény ze začátu minulého týdne bude mít policejní dohru. CZ.NIC vyzývá poškozené, aby se připojili k trestnímu oznámení.

Pokud patříte mezi uživatele, kteří na falešné e-maily naletěli, můžete se přidat k trestnímu oznámení, které na neznámé pachatele 8. září podalo sdružení CZ.NIC. Správce české národní domény k tomu poškozené vyzývá na svém blogu.

„Ti držitelé doménových jmen, kteří na základě takové výzvy provedli úhradu, se mohou k trestnímu oznámení připojit, a to dopisem (či datovou zprávou, samozřejmě) zaslaným na Obvodní státní zastupitelství Praha 3, kam byla věc postoupena, č. j. 2 ZN 1937/2014,“ píše CZ.NIC.

Poškozeným nabízí ke stažení i vzor takového dopisu (formát .ODT).

CIF23

Je samozřejmě otázkou, zda policie pachatele dopadne. Největší šancí by mohlo být to, že ve falešných výzvách bylo uvedeno číslo bankovního účtu vedeného u Air Bank. Při jeho založení se člověk musí prokázat doklady. A banka už před týdnem Lupě potvrdila, že v souladu se zákonem může tyto údaje sdělit policii či soudu. Je ovšem otázkou, zda použité doklady nebyly například kradené.

Příklad falešného e-mailu:


Autor: CZ.NIC

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).