Hlavní navigace

CZCOM upgraduje

15. 4. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Klasik německé a české literatury, Franz Kafka, měl jednu životní jistotu: je nesmyslné se domnívat, že lidstvo spěje k lepším zítřkům; líp už bylo, takže může být jedině hůř. Také Internet má jednu životní jistotu, možná o něco optimističtější. Není jisté, zda bude líp, ale kapacity linek určitě porostou. Právě teď rostou u CZCOMu.

CZCOM je jedním z řady poskytovatelů, kteří řeší zahraniční konektivitu své sítě prostřednictvím pražského uzlu EBONE, kam měl doposud 512 kb/s. Vedle toho provozuje také satelitní linku prostřednictvím Telenoru do norského Nittedalu o rychlosti 768 kb/s. Zvýšení rychlosti se týká pozemní linky, tedy linky k EBONE, která má odnynějška 1 Mb/s. Naznačuje to, že i do budoucna zřejmě CZCOM hodlá jít touto cestou.

K EBONE je v Praze připojena už pěkná řádka poskytovatelů a kapacity jejich linek utěšeně stoupají. Celý uzel, který je fyzicky umístěn v prostorách CESNETu v Praze-Dejvicích, je přitom do světa připojen linkou 34 Mb/s do Mnichova. Je otázkou, jak dlouho tato kapacita ještě bude stačit a zda by nebylo vhodné přemýšlet o upgradu. Tento uzel navíc zatím postrádá záložní linky, což je vada na kráse, takže by bylo možné přivedením dalšího okruhu zabít dvě mouchy jednou ranou – zvýšit rychlost a ještě vytvořit zálohu.

BRAND23 Workshop

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).