Hlavní navigace

Czech Digital Group ukončila test audiopopisu pro nevidomé v multiplexu 3

Lukáš Polák

Multiplex 3, který je šířen z lokalit Praha – Mahlerovy sady a Praha – Cukrák, už obsahuje opět pouze tři programové pozice. Ke konci dubna tu byl ukončen test takzvaného audiopopisu pro nevidomé.

Doba čtení: 1 minuta

Obsah multiplexu 3 v Praze šířený z vysílačů Žižkov a Cukrák se vrátil opět do své původní podoby. Po téměř dvou měsících zde došlo k ukončení šíření programové pozice, které sloužila pro testy takzvaného audiopopisu (v angličtině Audiodescription). Asociace televizních organizací (ATO), jež si tento test objednala, chtěla vyzkoušet jednu z možností, které digitální vysílání umožňuje. Televize jsou navíc ze zákona povinny část svého vysílání audiopopisem opatřit.

K TÉMATU: Blýská se nevidomým na lepší časy? České plnoformátové televize se o to snaží

Smyslem testu je zjistit, zda DVB-T přijímače běžně dostupné na českém trhu (cca 20 různých typů) umějí značku audiodescription přečíst a zda nedochází k omezení kvality a komfortu pro většinové diváky. Test bude probíhat asi jeden měsíc, uvedla pro server DigiZone.cz při příležitosti zahájení testu jednatelka ATO Vlasta Roškotová. Audiopopis je rozšířený zejména ve Velké Británii. Jde v podstatě o to, že do klasického vysílání je navíc vložena stopa, která umožňuje nevidomým orientovat se v ději.

Našli jste v článku chybu?