Hlavní navigace

D-book pro DVB-T2, doporučení, co by měl zvládat digitální přijímač, je na dosah

26. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České Radiokomunikace dosáhly spolu se zainteresovanými stranami optimální podoby D-Booku už před několika týdny. Nyní se čeká pouze na schválení Českým telekomunikačním úřadem.

Česká republika se po téměř čtyřech letech dočká již v horizontu dnů, maximálně týdnů, dalšího D-booku, tedy souhrnu doporučení, jaké technické specifikace by měl mít digitální přijímač, aby bez problémů zvládal přijímat zemské digitální televizní vysílání na našem území. Tentokrát se však D-book nebude týkat standardu DVB-T, ale DVB-T2. Výrobci elektroniky už tak budou vědět, jak přijímače nastavit a které produkty dovážet, aby splňovaly podmínky pro fungování v českém prostředí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Standard DVB-T by mohl v Česku skončit do šesti let, míní České Radiokomunikace

Šéf útvaru strategických projektů a regulace Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal serveru DigiZone.cz řekl, že D-book se v zásadě neliší od dokumentů, které byly vydány například v severských zemích nebo ve Velké Británii. D-book se může lišit v některých národních zvyklostech. Británie používá pro teletext jinou technickou normu než Česká republika. V českém D-booku je pochopitelně implementována česká jazyková sada, uvedl Vykydal.

ICTZ23

ČTĚTE TAKÉ: DVB-T2: Začaly tát ledy, nebo budeme s DVB-T smetištěm Evropy?

Zájemce, který si koupí přijímač například ve Velké Británii, se nemusí bát, že by na něm neviděl například video složku českého DVB-T2, případně mu nefungoval zvuk. D-book se poměrně dlouho projednával na technické komisi, kde byli kromě operátorů a regulátora zúčastnění i provozovatelé vysílání a výrobců přijímací techniky. Přes celé spektrum zainteresovaných stran bylo dosaženo shody, čili před šesti až osmi týdny jsme dosáhli takového stavu D-booku, kdy už více méně neměl nikdo další připomínky, konstatoval Vykydal s tím, že schválení už je nyní pouze formalitou u ČTÚ.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.