Hlavní navigace

Dabing, nebo titulky? Je to dlouhodobé dilema

31. 1. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
31. 1. 2011

Také čtenáři DigiZone.cz často řeší, zdali je u konkrétního filmu nebo seriálu lepší dabing, nebo originální změní. V dnešním článku se na tuto otázku snaží odpovědět článek našeho sesterského webu Vitalia.cz. Nejčastějším argumentem proti dabingu je prý skutečnost, že ničí výkony herců. Za pravdu mu dává i skutečnost, že filmy se v dnešní době vyrábějí jako na běžícím pásu, což pochopitelně odpovídá poté kvalitě dabingu. Český dabing má však stále ve světě dobrý zvuk.

ČTĚTE TAKÉ: iVysílání České televize odstartovalo v novém, nabízí HD i personalizaci

Titulky herecké výkony zahraničních herců nijak neničí ani nemění, ale přesto má i tato metoda své zaryté odpůrce. Především příslušníci starší generace mohou často mít problém titulky přečíst – nezřídka se i dlouhá souvětí objeví na obrazovce jen na dobu několika sekund a pak jsou nahrazena další replikou, hraje však další fakt tentokrát ve prospěch kritiků titulkování. Problém se také může objevit tehdy, pokud jsou titulky bílou barvou a objeví se stejně laděné pozadí. Dabing upřednostňují především ženy, které se při sledování filmu věnují i dalším činnostem, například žehlení.

cif 24 - early cena - média

Z ARCHIVU: Průvodce digitálním vysíláním (34.): Skryté titulky i v přímém přenosu

Vzdělanější lidé dávají přednost originálnímu znění především proto, že si mohou procvičit například angličtinu, španělštinu, nebo některý další jazyk. V zemích Beneluxu je pak původní stopa naprosto běžná. Jazyková vybavenost diváků je zde taková, že není třeba pořady dabovat. Cizí jazyk zároveň motivuje studenty k tomu, aby se ho opravdu naučili. Také tuzemské ministerstvo školství navrhovalo, aby bylo originální znění více využíváno. Tento nápad ovšem narazil u komerčních stanic, které se bály možného odlivu diváků.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).