Hlavní navigace

Další dějství v informační otevřenosti

27. 9. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

"Zatloukat, zatloukat, zatloukat!" Právě tohoto hesla doktora Plzáka se již dlouho dobu velmi pevně drží drtivá většina českých poskytovatelů připojení. Jsou však i výjimky - po nedávném zveřejnění počtů zákazníků přichází na scénu další poskytovatel s přehledem vytížení své sítě i obsazenosti modemů.

Už nějakou dobu velmi bedlivě sleduji, zda a jak se jednotliví poskytovatelé otevírají veřejnosti a svým zákazníkům. Zatím jsme skutečně teprve na začátku a poskytovatelé svým zákazníkům nedávají mnoho šancí podívat se, nakolik kvalitní služby od nich odebírají; dokonce ani ti, kteří by se snad nemuseli za nic stydět.

Každý krůček, který směřuje k informační otevřenosti – to není moc pěkné slovní spojení, ale zkuste vymyslet lepší – si proto zaslouží být vzpomenut a pochválen. Zatímco v nedávné době jsme byli svědky otevírání se především v obchodní rovině (nejprve INEC těsně před svou akvizicí GTS a posléze SPT TELECOM zveřejnili své počty zákazníků), technická, resp. kvalitativní část byla spíše v pozadí. Historicky nejstarší vlašťovkou v tomto ohledu bylo PVT, které na svém WWW serveru takřka odnepaměti uvádělo počty svých modemů v jednotlivých přístupových bodech a jejich aktuální obsazenost, ovšem příslušná stránka byla nedávno zrušena. Podle informací od Michaela Šturma z PVT, kterého jsem se na ni zeptal začátkem léta, zmizela následkem přechodu WWW serveru na nový systém. Znovu se měla objevit koncem léta, nicméně přestože už padá první podzimní listí, zatím o jejím vzkříšení nevím. Bohužel, PVT by si mohlo připsat kladné body.

Významným posunem je proto krok moravského regionálního poskytovatele Internext2000, který je sice při pohledu z Prahy jakýmsi lokálním poskytovatelem, ale ve skutečnosti si na Moravě udržuje poměrně významnou pozici. Před několika dny se jako první větší poskytovatel odhodlal k zásadnímu kroku: na svých stránkách zveřejnil kompletní MRTG statistiky zatížení své linky Praha-Vsetín, kterou je prostřednictvím Internet OnLine připojen k Internetu. Kromě toho uvádí také graf zatížení svých modemů – v tomto ohledu však není jasné, zda jde o celkovou statistiku za všechny přístupové body (pak by vlastně nic neříkala, protože se vždycky někde najde nějaký neobsazený modem), anebo jen z centra jeho sítě, tedy ze Vsetína.

Pro čtenáře, kteří ještě neměli možnost vidět, jak taková MRTG statistika vypadá, jsem se rozhodl dát přímo do tohoto článku graf Inextu. Obrázek je stahován přímo z jejich serveru, takže doufám, že se jeho umístění nezmění a nebude tu místo něj prázdné místo:

Tento graf zachycuje jen stav v posledním dnu, Inext však nabízí i jeho obdobu pro celý týden. Zeleně je vyznačen příchozí provoz po lince do Vsetína, modře naopak provoz odchozí. Celková kapacita linky je znázorněna červenou tečkovanou čárou v horní části grafu. Podrobnější informace najdete přímo na příslušné stránce Inextu, nenechte se zmást chybovými hláškami Javascriptu a klidně pokračujte. Stránka má být původně zobrazována v rámcích, což při přímém odkazu odjinud dost dobře nejde zařídit, nicméně až na chybovou hlášku se zobrazuje bez problémů.

Internext2000 je tedy prvním statečným. Ve skutečnosti jich však bylo sedm – najdou se tedy i další? A kdyby jich nakonec bylo dokonce ještě více než ve filmu, žádná škoda, co říkáte?

MMF23 tip3

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).