Hlavní navigace

Další digitální okruhy Českého rozhlasu nejdřív v polovině roku 2008

24. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
24. 8. 2007

Český rozhlas se nechystá v nejbližším roce spustit další digitální stanici, byť projekty nových okruhů existují a bylo by na nich co vysílat. Lidovým novinám to řekl generální ředitel ČRo Václav Kasík. Leccos bylo a je připraveno a čekáme, až budeme moci v rozšiřování pokračovat. Ale to nebude dřív než v polovině roku 2008, důvěřuji analýzám Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), uvedl Kasík.

Podle ředitele ČRo je nutné nejprve vyřešit digitalizaci televizního vysílání, protože kmitočty pro rozhlasové digitální vysílání ve standardu DAB lze získat jedině po dnešních analogových televizích. Vše je závislé na „uklízení“ v televizních kmitočtech, tudy vede cesta, nicméně rozhlas je až v druhé vlně. Teď se musí vyřešit digitální vysílání televizí. DAB může přijít, až bude na čem vysílat. Až se vyjasní a vyčistí televizní pole, dodal Kasík.

Rozhlas nicméně nespí a o nových digitálních stanicích uvažuje. U stanic, jež jsme založili, jsme věděli, proč je zakládáme a v jaké době. Jsou připraveny i další. Něco jiného je ale příprava a jasná formulace trendů, něco jiného spuštění stanice spojené s finančními náklady, vysvětluje generální ředitel ČRo. Nové digitální okruhy podle něj odstartují, bude-li po nich společenská poptávka. My jsme připraveni, dodal.

ebf - tip do článku - debata

Ačkoli Kasík nechtěl přesněji říci, o jaké nové digitální stanice by mohlo jít, už déle než rok stojí projekt připravený ředitelem brněnského studia ČRo a bývalého programového ředitele celého rozhlasu Jaromíra Ostrého, okruh ČRo Lingua zaměřený na výuku cizích jazyků. Další stanice mohou podle Kasíka vznikat klonováním či kombinováním jiných programů nebo působením stanic na přání. Rozhlas však v žádném případě nebude utlumovat investice do stávajících digitálních okruhů.

Podle nedávno zveřejněných výsledků Radio Projektu poslouchá tři digitální okruhy ČRo, zpravodajské Rádio Česko, vědecko-populární Leonardo a D-dur zaměřený na vážnou hudbu, dohromady deset tisíc lidí denně. Václav Kasík však míní, že při tak malých číslech může jít o nepřesný údaj. Přesnější čísla můžeme mít u poslechu stanic po internetu. Ale tady nevnímáme poslechovost jako určující parametr. A jsme spokojeni, že v takovém experimentálním přístupu máme takové výsledky, uzavřel ředitel ČRo.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).