Hlavní navigace

Další peering do sbírky

2. 4. 1998
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Když se podíváte na tabulku peeringu českých poskytovatelů připojení, nabydete možná dojmu, že mimo svět CESNETu a především Internetu CZ už není přiliš co dohánět. Přesto byl předevčírem zřízen nový peering; šťastnými jsou tentokrát zákazníci IBM a Telenoru. Lupa už to samozřejmě ví.

Každý nový peering je vždycky radostná událost, přestože jsou pryč doby, kdy se každý z nás celé dny dokázal dívat k nebi a tázal se sám sebe: „Spadne nám z nebe aspon trocha toho peeringu, nebo nespadne?“ Tuzemští poskytovatelé jsou mezi sebou až na výjimky tak prodrátováni, že už si všichni zvykli.

Cloud23

Mezi ony výjimky patří zejména SPT Telecom, který ne zcela vlastní vinou není členem NIXu a má tedy přístup k peeringovému lizu do značné míry ztížen (momentálně je propojen jen s CzechNetem). Čestné místo má zajištěno i EUnet Czechia – Internet CZ, jehož zákazníci zatím necestují přes půl Evropy jen do sítí CESNETu a PVT. Na půli cesty z této skupinky je CESNET, který postupně rozšiřuje okruh svých peeringových partnerů.

Zvláštní postavení si ovšem udržuje IBM, jeden ze zakládajících členů NIXu, který byl členem historicky prvního trojstranného peeringu spolu s Bohemia.Netem a GTS. Až do tohoto úterka byla totiž jejich síť propojena pouze se šestkou ostatních zakládajících členů. Peering s Telenorem z tohoto rámce vybočuje, ovšem netroufám si soudit, zda bude znamet průlom i v přístupu k dalším poskytovatelům. Bylo by to ovšem prima.

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).