Hlavní navigace

Další peering do sbírky

2. 4. 1998
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Když se podíváte na tabulku peeringu českých poskytovatelů připojení, nabydete možná dojmu, že mimo svět CESNETu a především Internetu CZ už není přiliš co dohánět. Přesto byl předevčírem zřízen nový peering; šťastnými jsou tentokrát zákazníci IBM a Telenoru. Lupa už to samozřejmě ví.

Každý nový peering je vždycky radostná událost, přestože jsou pryč doby, kdy se každý z nás celé dny dokázal dívat k nebi a tázal se sám sebe: „Spadne nám z nebe aspon trocha toho peeringu, nebo nespadne?“ Tuzemští poskytovatelé jsou mezi sebou až na výjimky tak prodrátováni, že už si všichni zvykli.

Tip_PPC

Mezi ony výjimky patří zejména SPT Telecom, který ne zcela vlastní vinou není členem NIXu a má tedy přístup k peeringovému lizu do značné míry ztížen (momentálně je propojen jen s CzechNetem). Čestné místo má zajištěno i EUnet Czechia – Internet CZ, jehož zákazníci zatím necestují přes půl Evropy jen do sítí CESNETu a PVT. Na půli cesty z této skupinky je CESNET, který postupně rozšiřuje okruh svých peeringových partnerů.

Zvláštní postavení si ovšem udržuje IBM, jeden ze zakládajících členů NIXu, který byl členem historicky prvního trojstranného peeringu spolu s Bohemia.Netem a GTS. Až do tohoto úterka byla totiž jejich síť propojena pouze se šestkou ostatních zakládajících členů. Peering s Telenorem z tohoto rámce vybočuje, ovšem netroufám si soudit, zda bude znamet průlom i v přístupu k dalším poskytovatelům. Bylo by to ovšem prima.

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.