Hlavní navigace

Další problém Windows 8? Prohlížeče pro Modern UI předběhly dobu

30. 11. 2012
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

Nejrozšířenější webové prohlížeče v prostředí Modern UI ve Windows 8 výrazně omezují podporu plug-inů. Přispějí nové prohlížeče k rychlejšímu rozvoji otevřených webových technologií, nebo se z nich stane jen jeden z excesů spojených s Windows 8?

Prostředí Modern UI ve Windows 8 (stále známější pod názvem Metro) přináší novou vlnu webových prohlížečů. Jejím hlavním rysem je podpora snadného a rychlého dotykového ovládání pro nové x86 tablety s Windows 8 a konvertibilní přenosné počítače vybavené novým systémem. Omyl.

S novým rozhraním prohlížeče také upouštějí od podpory plug-inů ve jménu HTML 5 a obecně čistě webových technologií. Otázkou je, jestli jsou webové technologie připraveny převzít úkoly dosud svěřované technologiím jako je Flash či Silverlight anebo speciálním plug-inům ušitým na míru konkrétním službám.

Pojďme se podívat, jak se k podpoře plug-inů pod Modern UI staví tři nejrozšířenější prohlížeče. A ukažme si také na několika příkladech, proč prozatím není upouštění od podpory plug-inů zrovna moudré. Nevinnými oběťmi boje mezi otevřenými webovými technologiemi a proprietárními technologiemi se totiž mnohdy stávají koncoví uživatelé.

Microsoft původně o podpoře plug-inů nechtěl ani slyšet

Microsoft nejdříve deklaroval, že jeho Internet Explorer 10 v dotykové mutaci pro prostředí Modern UI nebude podporovat vůbec žádné plug-iny. Dokonce ani jeho vlastní Silverlight. Microsoft už delší dobu hlásá, že budoucnost vidí v HTML 5 a webová scéna by si to prý konečně měla uvědomit. Nakonec ustoupil, když zařadil částečnou podporu plug-inu Flash Player.

Ten je nově součástí systému. Microsoft trval na tom, že od Adobe převezme odpovědnost za jeho aktualizace. Aktualizační mechanismus samotného plug-inu i po přechodu na systém tichých aktualizací totiž stále nevykazuje dostatečnou efektivitu při šíření nových verzí obsahujících opravy mnohdy snadno zneužitelných kritických bezpečnostních chyb.

Internet Explorer v Modern UI podporuje Flash Player jen na vybraných stránkách

Microsoft tedy Flash Player aktualizuje vlastními silami přes službu Windows Update, která je i ve Windows 8 součástí systému. Flash Player ve Windows 8 má být optimalizován po výkonnostní stránce i z hlediska energetické náročnosti, ale ze subjektivního hlediska žádné citelné zlepšení vidět není. Mnohem důležitější je ovšem to, co již zaznělo: jeho podpora je pouze omezená.

Internet Explorer 10 pod Modern UI totiž Flash podporuje jen na vybraných webových stránkách, které Microsoft z globálního hlediska považuje za důležité. Na drtivé většině webů, včetně řady významných českých projektů, ovšem Flash podporován není. Přišlo se sice na to, jak na seznam vyvolených webů doplnit další přímo v systému, ale stále chybí postup pro povolení Flash Playeru pro všechny weby.

Google Chrome? Jen předinstalované plug-iny

Standardní instalace Google Chrome disponuje speciální verzí uživatelského rozhraní pro Modern UI již od letošního léta. O optimalizaci pro dotykové ovládání ovšem nemůže být příliš řeč. Uživatelské rozhraní se téměř neliší od klasické verze pro desktopového rozhraní. Ze strany Googlu však nejde o žádný bojkot prostředí Modern UI.

Google razí cestu jednotného uživatelského rozhraní svého prohlížeče napříč platformami. Podobné uživatelské rozhraní jako Google Chrome pro osobní počítače mají i jeho mobilní verze pro platformy Android a iOS uvedené v ostré verzi na počátku letošního léta. Nakolik je moudré nabízet totéž prostředí pro mobil, tablet i počítač nechme nyní stranou.

Původně Google avizoval, že pod Modern UI bude jeho prohlížeč podporovat pouze dva plug-iny. Nakonec podporuje celkem čtyři. V první řadě jde o Flash Player, který je již nějakou dobu šířen spolu s prohlížečem, jehož mechanismus tichých aktualizací se stará o instalaci nejnovějších verzí. Systém tichých aktualizací, který používá Google Chrome, je mnohými uživateli kritizován.

Kritici tvrdí, že ztrácejí kontrolu nad svým prohlížečem. Nemohou ale popřít, že mechanismus navržený Googlem vykazuje mezi prohlížeči dosud bezprecedentní efektivitu při šíření aktualizací, což je zejména při látání bezpečnostních děr nesmírně důležité. Google Chrome pod Modern UI na rozdíl od Internet Exploreru 10 podporuje technologii Flash napříč všemi weby.

Google Chrome v Modern UI podporuje Flash na libovolné webové stránce

Další podporované plug-iny už jsou z dílny Googlu. Pro prohlížení PDF dokumentů je využíván Chrome PDF Viewer postavený na technologii společnosti Foxit Reader. Google si ji vybral pro vyšší bezpečnost, než kterou prokazuje PDF prohlížeč Adobe Reader a jeho plug-in pro webové prohlížeče. Ono se není čemu divit.

Podle analytické zprávy IT Threat Evolution Q3/2012 výrobce bezpečnostního softwaru Kaspersky Lab nejrozšířenější exploity během třetího čtvrtletí tohoto roku v 25 procentech případů využívaly chyb, které obsahuje právě Adobe Reader a jeho plug-in pro webové prohlížeče. Více se exploity zaměřují již jen na chyby v Javě.

I tak si ovšem Google za volbu technologie pro zobrazování PDF dokumentů ve webovém prohlížeči vysloužil kritiku. Zaznívají hlasy, že neexistuje důvod, proč by PDF dokumenty měly mít nějaké výjimečné postavení, aby je zobrazovaly přímo webové prohlížeče nebo přídavné prvky. Google prý mohl využít Google Docs, který umí PDF dokumenty prohlížet. Google však namítá, že kompatibilita není stoprocentní, což je fakt.

V Modern UI podporuje Google Chrome pouze kvarteto plug-inů, které má předinstalované.

Vedle plug-inů Flash Player a Chrome PDF Viewer prohlížeč od Googlu v Modern UI podporuje ještě předinstalované plug-iny Native Client a Chrome Remote Desktop Viewer. Jde o projekty, které původně vznikaly pro systém Google Chrome OS, ovšem nakonec pronikly i do samotného webového prohlížeče Google Chrome.

Plug-in Native Client umožňuje kromě webového kódu využívat v online aplikacích nativní kód v jazycích C++ a C. Podle Googlu je to cesta k vyspělým multimediálním aplikacím a atraktivním hrám za pomoci již existujících dobře známých technologií, která ale zároveň díky dvojitému sandboxu přináší bezpečnost a při dostupnosti plug-iny na všech prohlížečem podporovaných platformách i vynikající kompatibilitu napříč systémy.

Poslední plug-in Chrome Remote Desktop Viewer je multiplatformní alternativou ke klasické vzdálené ploše. Plug-in v prohlížeči umožňuje dálkově ovládat přes Internet jiné počítače. Aby však bylo možné naopak ovládat i počítač, kde je plug-in nainstalován, je nutné z Chrome Web Store stáhnout aplikaci Chrome Remote Desktop, s níž pak může počítač nejen přistupovat k jiným, ale naopak i jiné počítače mohou přistupovat k němu.

Projekt Chrome Remote Desktop nedávno opustil stádium betaverze. Nabízí se ale otázka: Co něco podobného dělá ve webovém prohlížeči, respektive jak souvisí s jeho základní funkcionalitou? Odpověď je stejná jako u služby Google Cloud Print. Google razí myšlenku, že moderní prohlížeč má zajišťovat spojení v tom širším významu, který má pokrývat i vzdálenou plochu anebo vzdálený tisk.

Nedělejme si ovšem iluze, že nejde o určitého „trojského koně“ pro konkurenční platformy, který má jednak přilákat uživatele k prohlížeči Googlu a pak také zajistit propojení těchto platforem s jeho systémem Google Chrome OS a v budoucnu v mnohem větší míře i se systémem Android. Je tedy vcelku logické, že plug-in dostal výjimku při omezování podpory plug-inů v prohlížeči Google Chrome pro Modern UI.

Mozilla Firefox bude podporovat pouze Flash Player

Mozilla Firefox v ostré verzi dosud Modern UI nepodporuje. To by se mělo v příštím roce změnit. Uživatelé si ovšem na tuto změnu ještě počkají, protože podpora Modern UI v současnosti není standardní aktivní součástí ani v nočních buildech. Než tedy všemi vývojovými a testovacími kanály „probublá“ do ostré verze, bude to při dodržení obvyklých postupů trvat ještě řadu měsíců.

Mozilla pracuje na rozhraní optimalizovaném pro dotykové ovládání inspirované rozhraním, které mohou znát uživatelé Firefoxu pro Android ze svých tabletů. Kromě optimalizace pro dotykové ovládání ovšem Firefox pod Modern UI též omezí podporu plug-inů. Jediným podporovaným plug-inem má být Flash Player.

Na rozdíl od Internet Exploreru 10 jej ovšem Firefox bude podporovat napříč všemi weby. Stejně jako Google Chrome. Mozilla se ovšem nechystá, že by se vlastními silami starala o jeho aktualizaci. Do Modern UI však může proniknout funkce, kterou přinesl nyní v listopadu nový Firefox 17. Jde o automatické blokování zastaralých verzí vybraných plug-inů, mezi něž Flash Player patří.

Uživatel si takový plug-in musí aktivovat ručně, přičemž je informován o možném bezpečnostním riziku a je mu nabídnut odkaz vedoucí na stránku, odkud si může stáhnout jeho nejnovější verzi. Jde o preventivní bezpečnostní prvek, který je jednou ze součástí kompletně přepracovávané správy plug-inů. V Modern UI ovšem nebude co spravovat, pokud pomineme Flash Player.

I Mozilla chce ovšem ve svém prohlížeči zachovat možnost zobrazovat PDF dokumenty, k čemuž již dlouhou dobu vyvíjí vlastní prohlížeč založený čistě na webových technologiích: HTML 5, JavaScript a CSS. Projekt dříve známý jako pdf.js je momentálně k dispozici jako samostatné rozšíření PDF Viewer. Je implementováno již i do ostré verze, kde je ovšem prozatím ve výchozím stavu neaktivní.

Integrovaný PDF prohlížeč je již součástí Firefoxu. Ve výchozím stavu je ale neaktivní, protože se na něm stále pracuje.

Mozilla by v budoucnu ráda omezila i závislost na plug-inu Flash Player. Pracuje na projektu Shumway, který opět jen díky webovým technologiím má být schopný renderovat Flash. Alespoň některé základní prvky. Plnohodnotná náhrada za Flash Player to samozřejmě být nemůže. Navíc je projekt zatím v plenkách, takže Firefox pro Modern UI se na něj nebude prozatím vůbec ohlížet a naopak bude neomezeně podporovat Flash Player.

Uživatelé prohlížečů v Modern UI čekají problémy s kompatibilitou

Google Chrome bere Flash na milost, Mozilla Firefox to má v plánu a Internet Explorer nabízí alespoň jeho omezenou podporu. Ovšem  stačí to k tomu, aby uživatelé radikální řez v podpoře plug-inů negativně nepocítili? Modern UI bývá občas přirovnáváno k iOS, kde Apple vystavil razantní stopku technologiím jako je právě Flash.

Jenže to šlo o novou platformu začínající na příslovečné zelené louce. Windows 8 navazují na určitou tradici a uživatelé budou i pod novým prostředím Modern UI očekávat, že jim budou jejich oblíbené webové služby fungovat stejně jako dříve. Zvlášť, když Modern UI není jen záležitostí tabletů, ale Microsoft jej protlačuje na úkor desktopového prostředí napříč zařízeními.

Flash Player je sice z hlediska zajištění kompatibility se stávajícími webovými projekty jedním z nekritičtějších plug-inů. Ovšem jsou tu i další. Minimálně Java a Silverlight. A pak samozřejmě specializované plug-iny ušité na míru konkrétním službám jako jsou videohovory na Facebooku či Google Talk a Hangouts z Google Plus.

Microsoft věří, že webové stránky závislé na plug-inech dovedou nahradit aplikace pro Modern UI. To se děje ve velké míře u mobilních platforem Android a iOS. Internet Explorer pro Modern UI disponuje funkcí, která při zjištění dostupnosti vlastní aplikace právě prohlíženého webu nabídne její stažení a přepnutí na ni.

Internet Explorer umožňuje stáhnout z Windows Store aplikaci k právě prohlíženému webu anebo již nainstalovanou otevřít.

Otázkou ovšem je, jestli Microsoft dovede přesvědčit provozovatele a tvůrce webových služeb, aby investovali čas a peníze do vývoje nové aplikace. Aplikace, která by v desktopovém světě byla zbytečná, jelikož zde se žádný prohlížeč omezovat podporu plug-inů nechystá. Byl by tedy čas nechat dozrát webové technologie  do stavu, kdy budou moci být relevantní alternativou k proprietárním technologiím vyžadujícím v prohlížeči plug-in.

Samozřejmě, že uživatel může z Modern UI přepnout do klasického desktopového prohlížeče s plnou podporou plug-inů. V prohlížečích Internet Explorer i Google Chrome je to otázka dvou kliknutí. Nicméně schizofrenii systému vznikající z nepříliš šťastné kombinace dvou různých prostředí pro různá zařízení to jen umocňuje.

Internet Explorer umožňuje přenos právě otevřeného webu z dotykového prostředí do klasického prostředí, kde nabízí neomezenou podporu plug-inů.

Webové technologie nejsou dostatečně připraveny

I když toho širší rodina technologií skrývající se za značkou HTML 5 umí opravdu hodně, v současnosti pořád není schopna plnohodnotně nahradit technologie jako je Flash, Silverlight či Java. Uživatelům nejrozšířenějších prohlížečů v jejich verzi pro Modern UI tak nebudou fungovat mnohé komunikační služby, služby pracující s videem a fotografiemi či zábavní služby.

Bez podpory Javy v prohlížeči nebudou funkční mnohé aplikace včetně internetového bankovnictví některých bank.

Zábavní průmysl si při poskytování obsahu pro internetovou distribuci velmi často vymiňuje využití technologie Silverlight kvůli lepší ochraně. Nestačí mu Flash Player. Na tzv. protipirátských ochranách multimediálního obsahu v podání HTML 5 se již pracuje, ale dílo nebude dokonáno v dohledné době. Navíc výměna technologií rovněž neproběhne ze dne na den, ovšem prohlížeče pro Modern UI nepodporující Silverlight jsou tu již nyní.

Ani ten, kdo chce poskytnout multimediální obsah bez ochrany, to nemá s HTML 5 lehké. Dosud totiž značky video a audio v praxi trpěly lišící se podporou kodeků v jednotlivých prohlížečích. Řešením situace je až ústupek, který učinila Mozilla. Ta se zaťatými zuby zařazuje do Firefoxu podporu pro H.264, MP3 a AAC, kterou nabízí hlavní konkurenční prohlížeče.

Nejednotnost tvůrců prohlížečů při praktickém aplikování využívání nových webových technologií se ovšem znovu ukazuje u WebRTC. Do tohoto projektu a chystaného webového standardu jsou vkládány nemalé naděje, že přinese multimediální komunikaci ve webových aplikacích zcela nezávislou na plug-inech.

V prostředí Modern UI by se vzhledem k omezování podpory plug-inů více než hodila. Jenže tři kohouti na jednom smetišti nedělají dobrotu. Jde o projekt Googlu, který o podobě chystaného standardu má své představy. Mozilla jej sice podporuje, ovšem ráda by viděla zapojení otevřených kodeků, s nímž Google ale nepočítá.

Microsoft má o budoucnosti WebRTC úplně jinou představu a předložil vlastní návrh standardu. Standardizace ze strany W3C jen tak hotová nebude a do té doby bude WebRTC jedním slovem chaos, která zrovna nepřeje nasazování WebRTC do praktického provozu. Ostatně sám Microsoft se nechal slyšet, že do přijetí jakéhokoliv standardu W3C není čistě webový Skype aktuálním tématem.

Chaos vystihuje i podpora v prohlížečích. Google Chrome 21 a vyšší již WebRTC podporuje. Mozilla Firefox 18 elementární podporu zavede počátkem příštího roku. Jenže Google a Mozilla implementují WebRTC podle různých specifikací, takže aplikace navržené pro jeden prohlížeč budou nepoužitelné v prohlížeči druhém.

Neřešíme umělý problém? Bublina může splasknout

Omezování podpory plug-inů v prohlížečích pro Modern UI je vážné téma pouze za předpokladu, že si Windows 8 získají významné tržní postavení a uživatelé budou ochotni Modern UI brát jako něco více než jen okliku na cestě k tradičnímu desktopovému prostředí. Zatím to tak ale bohužel pro Microsoft nevypadá.

Systém je na trhu již měsíc, ale Microsoft vůbec nekomentuje, jaký je o něj zájem. Pochlubil se prvními povzbudivými čísly, ale od té doby už několik týdnů mlčí. A mlčení v těchto případech znamená obvykle špatné výsledky. Tomu by nahrávala i dosud pořádně nevysvětlená rezignace, kterou podal Steve Sinofsky, šéf divize Windows, který pro Microsoft pracoval již od roku 1989.

Podal ji přitom jen týdny po pobytu Windows 8 na maloobchodním trhu a analytici z agentur Gartner a IDC mají jasno: systém neplní očekávání právě vinou příliš násilné implementace Modern UI, které Steve Sinofsky horečně prosazoval.

Do kritiky nového prostředí se pustil i uznávaný expert na použitelnost Jakob Nielsen, který napsal: „Windows 8 pro mobilní zařízení a tablety jsou jako Dr. Jekyl – zmučená duše toužící po vykoupení. Na klasickém PC jsou Windows 8 panem Hydem – monstrem, které terorizuje ubohé kancelářské uživatele a dusí produktivitu jejich práce.

Dlaždice jsou podle Jakoba Nielsena chaotické a nepřehledné. Navíc z plochých prvků prý není uživateli vždy jasné, na co lze kliknout či ťuknout.

S tuctem zkušených uživatelů předchozích verzí systému se pustil do testu, který prý poukázal na tři hlavní problémy. Prvním je vcelku logická nekonzistentnost způsobu ovládání obou prostředí, která Windows 8 nabízejí. Přepínání mezi nimi uživatele zdržuje, což je druhý problém. Třetím pak to, že funkce systému jsou roztříštěné do dvou prostředí, takže si uživatel musí pamatovat, kde je hledat.

Že je něco špatně, hlásí i Paul Thurrott, nezávislý expert, který díky dobrým vazbám na Microsoft mnohdy vidí pod pokličku a disponuje informacemi, které se časem ukazují býti velmi přesnými. Podle něj Windows 8 rozhodně nenaplňují očekávání Microsoftu a uvnitř firmy vládne zklamání. Že by Gabe Newell, šéf herní společnosti Valve, nepožíval český nekolkovaný alkohol, když již před mnoha měsíci tvrdil, že z Windows 8 bude katastrofa?

MM socky3

Resumé: webovým technologiím patří budoucnost

Je nesporné, že webovým technologiím patří budoucnost a plug-iny z prohlížečů zmizí buď úplně, nebo se přinejmenším výrazně zmenší závislost na nich. Spojit příchod nového prostředí Modern UI s bojkotem téměř všech plug-inů včetně několika klíčových, je ovšem poněkud nešťastné. Tvůrci prohlížečů předbíhají dobu a snaha akcelerovat vývoj spíše přináší problémy, které odnášejí koncoví uživatelé.

Zatahovat je takto přímo do souboje ideologických, strategických a obchodních představ o technické budoucnosti webu není zrovna nejlepší nápad. Na druhou stranu jestliže se Windows 8 významněji nerozšíří, tak nebude napáchána zase taková škoda a alespoň si všechny zúčastněné strany mohou vyzkoušet, že prosazovat něco, co má být předmětem přirozeného vývoje, uměle a silově, není vhodná cesta. Platí to jak o prostředí operačního systému, tak o webových technologiích. 

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.