Hlavní navigace

Další testy HDTV v Evropě: Slovinsko, Španělsko a Polsko

19. 6. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Logo satelitní digitální platformy DVB-S Autor: 115393
19. 6. 2006

Počet evropských zemí, které testují televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), se rozšířil o další tři: Slovinsko, Španělsko a Polsko. Zatímco ve Slovinsku jde o vysílání přes internetový protokol (IPTV), Španělé si vyzkoušeli pozemní vysílání HDTV. V jejich případě šlo ale o dočasný test u příležitosti mezinárodního veletrhu HD a digitálního kina, který se konal do této neděle v Zaragoze. Vysílání provozovala televizní společnost CARTV, operátor Abertis a televizní producent Mediapro.

KL24

Slovincům nabídla HDTV společnost ISP Siol, která patří firmě Telekom Slovenije. Ta zakoupila práva na přenosy fotbalového mistrovství světa v Německu pro 42 veřejných projekcí v kinech. V podstatě jde o test před zavedením HDTV do nabídky IPTV od Siolu. Práva na šampionát firmu přišla na 208,8 tisíce euro. Siol měl ke konci loňského roku 118 tisíc předplatitelů. V rámci nabídky Triple play chce nabízet i video na vyžádání a HDTV.

HDTV zkouší také Poláci, respektive placená satelitní digitální služba Cyfrowy Polsat. Konkrétně jde o přenosy z fotbalového šampionátu na speciálním kanálu Polsat Sport Extra HD. Signál Polsat přijímá od společnosti Euro1080, která jej přes svoji satelitní stanici HD2 poskytuje provozovatelům kin v celé Evropě. Vysílání neprobíhá ve standardu MPEG-4, jak by se dalo čekat, ale v MPEG-2. Jde však o test, který diváci nemohou přijímat, protože je zakódovaný a Polsat neposkytuje dekódovací karty.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).