Hlavní navigace

Další zvláštní katalog v podobě Firmy-seznam.cz rozesílá matoucí faktury

24. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud máte záznam ve firemním katalogu Seznam.cz, můžete očekávat ve schránce fakturu za zápis do katalogu. Nikoliv od Seznam.cz, ale od „Firmy-seznam.cz“. Jeden z řady zvláštních katalogů to prostě zkouší. Pošle fakturu a doufá, že někdo zaplatí. Zejména pokud si včas nevšimne, že nejde o Firmy.cz.

Nevím, jestli jsi o tomhle podvodu psal,“ píše čtenář. „Máme zaplacený listing na firmy.seznam.cz a oni rozesílají tohle zřejmě všem firmám v tom katalogu a spousta lidí si to splete (firmy-seznam.cz). Tohle sice frčí už léta, ale ještě to neměl nikdo takhle propracované, včetně té zavádějící domény. A také, že si vybírají firmy, co Seznamu skutečně platí.“

Na www.firmy-seznam.cz najdete jeden z mnoha „katalogů“ firem, které na českém Internetu působí. Má samozřejmě i několik dalších podob (www.seznam-firmy.cz, www.firmy-centrum.cz, www.katalog-firem.info), vše patřičně (polo)automaticky vytvářené a doplněné „obchodním“ modelem.

Ten spočívá v zasílání „faktur“ na zhruba 1 500,– Kč obsahujících komplikovanou tabulku možných položek a výpočtu toho, co za „firemní zápis“ má oslovený zaplatit. Nechybí ani průvodní dopis, ve kterém se hovoří o tom, kolik návštěvníků už prezentaci shlédlo a kolik „zpětných“ odkazů bylo takto vytvořeno. Nakolik může podobný katalog být prospěšný, na to je jednoduchá odpověď – má PageRank 2/10, takže případná prospěšnost „zpětných“ odkazů je silně diskutabilní. Fakturu od Firmy-seznam.cz samozřejmě dostanete, aniž byste si cokoliv objednali. 

Pod Firmy-seznam.cz je podepsán Robert Poč – Solution Systems EU (Balbínova 12, 779 00, Olomouc, IČO 60987642) – tedy Fyzická osoba podnikající dle živnostenského zákona nezapsaná v obchodním rejstříku (na „Solutions Systems EU“ tedy můžete zapomenout), mimo jiné aktivní i jako „manažer NWA“ a na slevových serverech se pokoušející prodávat kosmetiku (viz například zde a nakonec i viz reklamní banner přímo na webu).

www.firmy-seznam.cz zdaleka nemají na jednoho extrémního podvodníka v minulosti, který používal stejné schéma, ale na zasílaných dokladech používal přímo logo Seznam.cz. Ale i v tomto případě je možnost záměny mezi "firmy.seznam.cz a firmy-seznam.cz dostatečně vysoká. A taktika je jednoduchá – sledovat placené firemní zápisy na Firmy.cz a zasílat jim faktury. Čas od času někdo dostatečně nepozorný skutečně zaplatí.

Seznam.cz výskyt dalšího zvláštního katalogu okomentoval takto: 

Děkujeme za upozornění na tento konkrétní případ. Doposud jsme o něm nevěděli – většinou se nám podobné informace dostávají přes naši síť obchodníků, kterých se na podobné podvodné způsoby vylákaní peněz naši klienti ptají. Nyní můžeme podniknout všechny kroky, abychom mohli zajistit nápravu. Podobné parazitování na našem jméně totiž řešíme. Základním postupem je, že daným společnostem zasíláme Výzvu k upuštění od protiprávního jednání nebo Výzvu k okamžité nápravě. Loni jsme řešili okolo 20 podobných případů. Zatím nikdy nedošlo k žalobě, protože vždy došlo k nápravě.

cif 24 - early cena - média

Robert Poč byl požádán o vyjádření 11. července, na žádost o vyjádření nereagoval.

Další podobné případy: Portál Seznam.cz zažaluje provozovatele firmy-cz.cz (Lupa.cz) a Vychytralé faktury klamou lidi, fungují jako závazná smlouva (Novinky.cz) a samozřejmě nelze zapomenout na jeden z nejstarších příkladů, tedy RejstrikFirem.cz – legitimní podnikání, nebo doupě vyděračů? (Lupa.cz).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).