Hlavní navigace

Dalším projektem chytré Prahy jsou pouliční nabíjecí stanice. Rychle ale přicházejí o kabely

29. 8. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
V pražských Dejvicích už si telefon ani tablet nenabijete. Chytrá nabíjecí stanice rychle přišla o skoro všechny kabely.

Pět ze šesti – taková je prozatím bilance ustřižených nebo utržených kabelů na nově nainstalované nabíjecí stanici poblíž stanice metra Hradčanská v Praze 6. Městská část sem nechala nasadit netradičně vyhlížející stožár, u kterého si každý může zdarma nabít mobilní zařízení. Tedy, mohl. Jde o další výmluvnou ukázku toho, jak si hlavní město představuje neustále skloňovaný pojem smart city.

Nabíjecí stanice původně měla šest kabelů, přičemž k dispozici byly jak tradiční USB a micro USB, tak i konektory Lightning určené pro přístroje od Applu. Dnes už má pouze jedno tradiční USB a ostatní jsou pryč. Dva se válí hned u sloupu na zemi.

Nabíjecí stanice, které Praha 6 využívá, vyrábí americká společnost NRG Energy. Jde o přístroje nazvané NRG Street Charge. Jsou z určité části modulární a kromě nabíjecích kabelů mají přimontovány také odkládací stolečky na telefony a mohou být obdařeny modulem pro šíření Wi-Fi připojení. Přimontovat je možné reklamy (nikoliv digitální, ale tradiční).

Stojan je napájen solárními panely umístěnými na jeho horní části – celkový výkon je 60 wattů (3× 20 wattů). Je zde také LED osvětlení.

Podívejte se: Nabíjecí stanice NRG Street Charge v Praze 6:

Stejné nabíjecí stanice před časem začal testovat například New York (ne zcela aktuální mapa nasazení je zde), který projekt rozjel s tamním mobilním operátorem AT&T. Server Geek.com ale například upozorňuje na to, že konektory Lightning pro Apple zařízení mohou být upraveny tak, aby po připojení přístroje velice rychle došlo k napadení mobilu (podobně zranitelné mají být i mobily s Androidem připojené přes micro USB).

Problémem jsou také krádeže zařízení jako takových. New York se proto nakonec vydal cestou předělávání telefonních budek na hotspoty s gigabitovým internetem zdarma (naše reportáž).

V Praze nabíjecí stanice Street Charge dodává společnost HAGS Praha, která mimo jiné dodává také modulární dětská hřiště. Firma je přímo navázána na švédský mateřský podnik HAGS Aneby. Pražská pobočka má v portfoliu také chytré koše Street Tidy, solární osvětlení chodníků SolarEye a samozřejmě chytré lavičky.

Jak se zdá, visící kablíky v ulicích města nejsou úplně dobrý nápad. Důkazem je i chytrá lavička od české společnosti Ability Group, která je umístěna na Náměstí Míru v Praze (náš článek). Ta původně vedle čtyř USB slotů měla také dva kabely (micro USB a Lightning), dnes už jsou ovšem oba rovněž ustřiženy. U chytrých laviček po celém městě aktivně vysedávají bezdomovci s mobily a power bankami (náš článek).

Smart City v Praze se na Lupě průběžně věnujeme. Chytrých laviček bylo instalováno několik, objevily se také první chytré lampy a popelnice komunikující přes cloud.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.