Hlavní navigace

Dán se prý přihlásil k filmovému pirátství, chce upozornit na nesmyslnost zákona

3. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

S dosti kuriózním případem přišel server TorrentFreak. Jistý dánský občan jménem Henrik Anderson se prý ve snaze upozornit na nesmyslnost části dánského zákona sám přihlásil coby filmový pirát dánskému ministerstvu kultury a tamní protipirátské skupině. Přiznal, že prolamuje protipirátské ochrany na filmových DVD nosičích, které si řádně zakoupil. Učinil tak prý více než stokrát, protože si chtěl filmy zkopírovat do domácího multimediálního centra. Podle serveru TorrentFreak po něm doposud…

S dosti kuriózním případem přišel server TorrentFreak. Jistý dánský občan jménem Henrik Anderson se prý ve snaze upozornit na nesmyslnost části dánského zákona sám přihlásil coby filmový pirát dánskému ministerstvu kultury a tamní protipirátské skupině. Přiznal, že prolamuje protipirátské ochrany na filmových DVD nosičích, které si řádně zakoupil. Učinil tak prý více než stokrát, protože si chtěl filmy zkopírovat do domácího multimediálního centra. Podle serveru TorrentFreak po něm doposud nevystartovala horda právníků. Ministerstvo mu údajně sdělilo, že porušuje zákon a protipirátská skupina nereagovala vůbec. Henrik Anderson prý tedy zvažuje, že se sám přihlásí policii.

Tento příběh můžeme eventuálně brát s určitou rezervou, ale každopádně upozorňuje na ožehavou část autorského zákona, která už nějaký čas v podobném duchu platí i v České republice. Jde o to, že kopii filmu z DVD si sice pro osobní nekomerční využití udělat můžete, ale pouze za předpokladu, že přitom neporušíte právě zmíněné antipirátské ochrany. Ty se však objevují na drtivé většině filmových nosičů. Podle kritiků je tak každý, kdo si chce zálohovat ne zrovna levnou kolekci filmů nebo si je přehrávat z pohodlí pevného disku, kriminalizován. Zároveň je často poukazováno na nevyváženost zákona, který na jedné straně dovoluje bez placení stáhnout film z Internetu, ovšem na druhé straně zkopírovat si pro vlastní potřebu řádně zakoupený film ve výsledku nedovoluje.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.