Hlavní navigace

Dana Bérová: Digitální licence je možné udělit ještě do voleb

16. 3. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
16. 3. 2006

Ministryně informatiky Dana Bérová míní, že nic nebrání tomu, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila licence pro digitální televize ještě před červnovými parlamentními volbami. Pokud vím, tak nový předseda RRTV, pan Václav Žák, se vyjádřil v tom smyslu, že by rád udělil licence až ve chvíli, kdy se vyjasní právní rámec, což na druhou stranu nemusí trvat tak dlouho, protože Senát bude projednávat zákon v dubnu. Takže by se schválení novely i udělování licencí mělo do voleb ještě stihnout, řekla Bérová v rozhovoru pro server iHNed.cz.

ICTZ23

Také v horní komoře parlamentu ale ministryně očekává souboj několika pozměňovacích návrhů. Senát nyní vrací všechny zákony, protože s blížícími se volbami je všechno politickou záminkou. Dá se tedy předpokládat, že projednávání novely bude stejně složité v Senátu, jako tomu bylo v Poslanecké sněmovně, uvedla Bérová. Ministryně dále potvrdila, že s vypínáním analogových kmitočtů se v České republice začne od 1. července příštího roku. Ale protože digitální signál samozřejmě nerespektuje hranice, tak se může stát, že v některých oblastech bude kvůli možnému rušení současného analogového vysílání zahraničním digitálním signálem potřeba přejít na digitální vysílání dřív, dodala Bérová.

Takovým příkladem je podle ministryně oblast Ústí nad Labem, kde je analogový signál televize Nova rušený digitálním rozhlasem z Německa: Právě v těchto oblastech bude potřeba přechod řešit dřív. Problém je v tom, že není možné vedle sebe provozovat plnoúzemní pokrytí digitální a analogové, protože není dost frekvencí. Proto by se mělo postupně rozšiřovat současné digitální vysílání, které pokrývá zhruba 30 procent obyvatelstva, ale je potřeba začít někde analogové vysílání vypínat. Lze to udělat tak, že v oblasti, která bude mít problémy s analogovým vysíláním, se analog vypne dřív a spustí se tam digitální vysílání ještě před 1. 7. 2007.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.