Hlavní navigace

Data kradou téměř výhradně trojské koně

1. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost Trend Micro v prvním vydání zprávy Focus Report upozorňuje na fakt, že pro krádež dat jsou stále oblíbenější trojské koně. Daty se v tomto kontextu myslí například ověřovací údaje pro internetové transakce, čísla kreditních a platebních karet, všemožná hesla k uživatelským účtům a v zahraničí třeba čísla sociálního pojištění. V roce 2007 patřilo mezi trojské koně 52 procent z malwaru určeného ke krádeži dat. V roce 2008 šlo však už o 87 procent a v prvním čtvrtletí tohoto roku to prý…

Společnost Trend Micro v prvním vydání zprávy Focus Report upozorňuje na fakt, že pro krádež dat jsou stále oblíbenější trojské koně. Daty se v tomto kontextu myslí například ověřovací údaje pro internetové transakce, čísla kreditních a platebních karet, všemožná hesla k uživatelským účtům a v zahraničí třeba čísla sociálního pojištění. V roce 2007 patřilo mezi trojské koně 52 procent z malwaru určeného ke krádeži dat. V roce 2008 šlo však už o 87 procent a v prvním čtvrtletí tohoto roku to prý bylo dokonce 93 procent.

Princip trojských koní si tedy internetové podsvětí pro krádeže dat velmi oblíbilo. Ostatně v praxi se stále ukazuje, že někteří uživatelé jsou prostě nepoučitelní a bezhlavě si stahují a instalují vše, co jim přijde pod ruku. Ne vždy je však terčem útoků běžný občan. Zaznamenali jsme dokonce útoky malwaru pro krádež dat proti americkým dodavatelům zbraňových systémů — údajně za strany Číňanů — s cílem odcizit důvěrná obchodní tajemství. Kvůli anonymnímu charakteru internetu je však obtížné dopracovat se až k lidem, kteří skutečně tahají za nitky. popisuje Paul Ferguson, specialista společnosti Trend Micro na výzkum pokročilých hrozeb. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).