Hlavní navigace

Datové schránky: KSČM je pro souběh s klasickou korespondencí, ministr Pecina změny nevylučuje

6. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Datové schránky byly v posledních měsících tématem spíše technickým, ovšem nyní se stávají tématem opět i politickým. Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) navrhla vládě Jana Fischera, aby přijala opatření k omezení rizik spojených se spuštěním datových schránek, které není zrovna hladkým procesem. Druhá nejsilnější levicová politická strana v zemi by si dovedla představit dočasný souběh využívání datových schránek s korespondencí v klasické papírové podobě. K tomu už podle dostupných…

Datové schránky byly v posledních měsících tématem spíše technickým, ovšem nyní se stávají tématem opět i politickým. Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) navrhla vládě Jana Fischera, aby přijala opatření k omezení rizik spojených se spuštěním datových schránek, které není zrovna hladkým procesem. Druhá nejsilnější levicová politická strana v zemi by si dovedla představit dočasný souběh využívání datových schránek s korespondencí v klasické papírové podobě. K tomu už podle dostupných informací některé soudy a úřady (právě kvůli technickým a praktickým problémům) minimálně částečně přistoupily. Komunisté jsou prý připraveni v parlamentu podpořit eventuální úpravy legislativy, které by možné negativní dopady skřípajícího ostrého běhu datových schránek měly zmírnit.

Cloud23

Neřešení problému ihned by ale znamenalo vyvolání nedůvěry v tento jinak perspektivní a efektivní způsob doručování úředních dokumentů. Chápeme, že tento systém se neobejde zpočátku bez problémů, ale také se neobejde bez případných korekcí, uvedl podle ČTK Vojtěch Filip, předseda KSČM, podle něhož by právě souběh s klasickou papírovou korespondencí mohl pomoci efektivněji vychytat softwarové chyby. Otázkou je, jestli by to přivítaly úřady, z nichž už kvůli samotným datovým schránkám zaznívá kritika zvýšené administrativní zátěže. (Finanční noviny)

Vláda resp. ministerstvo vnitra ještě koncem října rezolutně odmítalo, že by se v zavádění systému datových schránek mělo sáhnout po nějaké formě odkladu přechodu. Teď ovšem Martin Pecina tuto možnost úplně nezavrhuje: Pokud by došlo k hromadnému nevybírání datových zpráv, museli bychom přikročit k legislativním krokům. V tomto okamžiku to tak ale nevypadá. Naráží na statistiku, se kterou jsme vás již seznámili. Už 16. prosince chce ministr vnitra předložit vládě zprávu o praktickém fungování datových schránek. Pokud by prý jejím závěrem muselo být, že schránky selhávají, navrhne zrušit povinnost používat datovou schránku pro firmy, ale rozhodně ne prý pro úřady. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).