Hlavní navigace

Datové schránky: počet doručených zpráv roste každým dnem o tisíce

Jiří Macich ml.

Za první týden ostrého provozu datových schránek systémem prošlo 158 300 datových zpráv, z nichž 83 procent bylo přečteno (respektive doručeno přihlášením). Našim kolegům z business serveru Podnikatel.cz to včera sdělil Petr Stiegler, šéf eGovernmentu České pošty, provozovatele datových schránek. V prvních listopadových dnech se ovšem na mnoha úřadech a zejména soudech řešily vážné problémy s odesíláním zpráv skrze systém datových schránek. Jako pozitivní lze tedy hodnotit, že roste i počet…

Za první týden ostrého provozu datových schránek systémem prošlo 158 300 datových zpráv, z nichž 83 procent bylo přečteno (respektive doručeno přihlášením). Našim kolegům z business serveru Podnikatel.cz to včera sdělil Petr Stiegler, šéf eGovernmentu České pošty, provozovatele datových schránek. V prvních listopadových dnech se ovšem na mnoha úřadech a zejména soudech řešily vážné problémy s odesíláním zpráv skrze systém datových schránek. Jako pozitivní lze tedy hodnotit, že roste i počet odeslaných zpráv. V pondělí 2. listopadu šlo jen o 9000 zpráv. V pátek 6. listopadu to bylo ale už přes 41 000 zpráv za den.

Datové schránky oficiálně odstartovaly k 1. červenci 2009. Za ostrý start je však považován 1. listopad 2009, od kdy je používání datových schránek pro firmy i orgány veřejné moci povinné. Do té doby se k jejich využívání mohly přihlásit čistě dobrovolně. Velká část dotčených subjektů si však počkala až na automatickou aktivaci datové schránky k 1. listopadu 2009. Šlo o necelou polovinu úřadů a dvě třetiny firem. Představitelé České pošty i ministerstva vnitra trvají na tom, že se systém v praxi zatím osvědčuje. Ministr vnitra si však v nouzi dovede představit odložení nutnosti používat datové schránky alespoň pro firmy.

Našli jste v článku chybu?
11. 11. 2009 2:29
popi72 (neregistrovaný)
Dobrý den, protože jsem měl tu čest zaškolit pár Obecních úřadů do tajů českého tunelu DS, mohu k věte: "Za první týden ostrého provozu datových schránek systémem prošlo 158 300 datových zpráv, z nichž 83 procent bylo přečteno." směle prohlásit, že šlo hlavně o zprávy typu TEST :-) Počkejte za rok, resp do července, než vyprší platnost prvních certifikátů, to bude teprve sranda... A pro zábavu: viděl jste někdo příručku, co posílají nové obsluze CzechPointu? "Nádhera, perla, bož…
10. 11. 2009 10:07
Bobrnautus (neregistrovaný)
S datovejma schránkama ať jdou všichni do háje. Když si to člověk chce aktivovat (poslali mi aktivační link na email), tak to řve, že id obálky se neshoduje s aktivačním odkazem, nebo tak něco..... A prd se ví, co s tím. Fakt super projetk.