Hlavní navigace

Datové schránky: počet doručených zpráv roste každým dnem o tisíce

10. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Za první týden ostrého provozu datových schránek systémem prošlo 158 300 datových zpráv, z nichž 83 procent bylo přečteno (respektive doručeno přihlášením). Našim kolegům z business serveru Podnikatel.cz to včera sdělil Petr Stiegler, šéf eGovernmentu České pošty, provozovatele datových schránek. V prvních listopadových dnech se ovšem na mnoha úřadech a zejména soudech řešily vážné problémy s odesíláním zpráv skrze systém datových schránek. Jako pozitivní lze tedy hodnotit, že roste i počet…

Za první týden ostrého provozu datových schránek systémem prošlo 158 300 datových zpráv, z nichž 83 procent bylo přečteno (respektive doručeno přihlášením). Našim kolegům z business serveru Podnikatel.cz to včera sdělil Petr Stiegler, šéf eGovernmentu České pošty, provozovatele datových schránek. V prvních listopadových dnech se ovšem na mnoha úřadech a zejména soudech řešily vážné problémy s odesíláním zpráv skrze systém datových schránek. Jako pozitivní lze tedy hodnotit, že roste i počet odeslaných zpráv. V pondělí 2. listopadu šlo jen o 9000 zpráv. V pátek 6. listopadu to bylo ale už přes 41 000 zpráv za den.

Datové schránky oficiálně odstartovaly k 1. červenci 2009. Za ostrý start je však považován 1. listopad 2009, od kdy je používání datových schránek pro firmy i orgány veřejné moci povinné. Do té doby se k jejich využívání mohly přihlásit čistě dobrovolně. Velká část dotčených subjektů si však počkala až na automatickou aktivaci datové schránky k 1. listopadu 2009. Šlo o necelou polovinu úřadů a dvě třetiny firem. Představitelé České pošty i ministerstva vnitra trvají na tom, že se systém v praxi zatím osvědčuje. Ministr vnitra si však v nouzi dovede představit odložení nutnosti používat datové schránky alespoň pro firmy.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.