Hlavní navigace

David Šmehlík: Potřebujeme pro startupy tolik akcelerátorů a hubů?

30. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: David Šmehlík
V České republice je 30 až 50 viditelných globálních startupů. Potřebujeme pro ně tolik akcelerátorů a hubů, když ani jeden z nich nedokáže české projekty napojit na globální investory a mentory? Nad svými zkušenostmi se zamýšlí spoluzakladatel startupu Druidly.com David Šmehlík.

Každý den mi chodí jedna až dvě pozvánky na nějakou startup akci nebo aktivitu (Startup Weekend, Startup Show, Startup Stay, Startup Camp, Startup Live…). Podívám-li se, kdo stojí za těmito akcemi, jsou to v 90 % případů ti naprosto samí lidé, u kterých se pokaždé ptám, jestli jsou právě oni ti, od koho se učit „jak dělat globální startup“. A to jsou to vůbec nemluvím o vyprávěních „Bartošů a Bártů“, kteří o investování do zahraničních „globálně úspěšných“ projektů rádi a plamenně mluví, ale místo doporučení/rad/nápadů tiše mlčí o efektivitě vlastních investic.

Text byl původně publikován na blogu Davida Šmehlíka, Lupa.cz jej publikuje se svolením autora.

Od chvíle, co jsme se s Arthurem pustili do našeho startupu Druidly, uběhl už nějaký ten pátek. Od té doby, co jsme se stali „startupisty“, mě zaujalo značné množství věcí, o které bych se s vámi rád podělil. Když začnete být „startupista“, váš e-mail znají všichni. O tom, co přesně váš produkt dělá, nikdo nemá ani páru, ale všichni vědí, že vás mají zvát na „ty správné akce“.

Narazili jsem na spoustu českých startup aktivit:

Globalstartups.cz (projekt Oldy Neubergera) je z mého pohledu velmi rozumná akce vedená člověkem, který pro celou aktivitu udělal opravdu mnoho. Co je trochu horší je, že kromě samotného informování o tom, co zapojené startupy dělají, se nic dalšího nedozvíte. Chybí tady mentoři a investoři, je to prostě takové „tlachání o startupech“.

Pak je tu node5 (projekt Lukáše Hudečka a Petra Ocáska), který se zaměřuje na podporu startupů a jejich růst. Kluci jsou oba maximálně šikovní, Lukáš má široké zkušenosti ze Skypu, pro který dlouho pracoval, Petr naopak z vlastního projektu Streamhosting.cz. Zatím mám pocit, že node5 „něco chybí“, možná jsou to právě ti výše zmiňovaní zahraniční mentoři a investoři, každopádně jim velmi upřímně přeji, aby to „něco“ brzy našli.

Další v řadě je StartupYard, který sice prošel svým už druhým kolem, ale nemám pocit, že by se „něco změnilo“. Pomohl projektům, které měly podle mého názoru stejnou šanci i bez něj, pouze je „obral o čas“ (a možná i procenta, upřímně nevím, jak mají tohle řešeno).

Taky máme Techsquare, Hub Praha, Starcube … Zpět na stromy! V ČR je 30–50 viditelných global startupů. Potřebujeme pro ně tolik akcelerátorů a hubů, když ani jeden z nich nedokáže české projekty napojit na globální investory a mentory? Kde jsou smysluplné rady Romana Staňka, Pavla Doležala a Petra Dejma, lidí jako Obluka a Gritbacha z AVG? Všichni ti současní fungující „startup mentoři“ jsou jen postavičkami na vrcholu „startup hype“.

ICTZ23

Byli jsme s Druidly prezentovat na několika startup akcích. Na každé z nich jsme slyšeli jen potlesk a následné otázky ve stylu „Opravdu chce někdo mobilní aplikace místo mobilního webu?“ To je podle mě na X startup eventů dost malý feedback, nemyslíte?

Naproti tomu akce, kterou pořádala Czech ICT Alliance, tedy Silicon Valley Startup Camp, byla neuvěřitelně přínosná. Mentorovali ji 2 zkušení businessmani z reálného US trhu, chlapíci ostřílení exitem z obrovských firem, které založili, s hromadou kontaktů a s touhou pomoct. To byl kalibr! 3×30 minut rozhovoru s Alfredem a Chrisem mi dalo víc, než pětiměsíční povídání s kýmkoliv v téhle zemi, od koho jsem žádal feedback.

Autor článku

Autor je spoluzakladatelem a spolumajitelem služby Druidly.com a majitelem agentury Fleveo.