Hlavní navigace

David Šmehlík: Potřebujeme pro startupy tolik akcelerátorů a hubů?

Autor: David Šmehlík
David Šmehlík

V České republice je 30 až 50 viditelných globálních startupů. Potřebujeme pro ně tolik akcelerátorů a hubů, když ani jeden z nich nedokáže české projekty napojit na globální investory a mentory? Nad svými zkušenostmi se zamýšlí spoluzakladatel startupu Druidly.com David Šmehlík.

Doba čtení: 3 minuty

Každý den mi chodí jedna až dvě pozvánky na nějakou startup akci nebo aktivitu (Startup Weekend, Startup Show, Startup Stay, Startup Camp, Startup Live…). Podívám-li se, kdo stojí za těmito akcemi, jsou to v 90 % případů ti naprosto samí lidé, u kterých se pokaždé ptám, jestli jsou právě oni ti, od koho se učit „jak dělat globální startup“. A to jsou to vůbec nemluvím o vyprávěních „Bartošů a Bártů“, kteří o investování do zahraničních „globálně úspěšných“ projektů rádi a plamenně mluví, ale místo doporučení/rad/nápadů tiše mlčí o efektivitě vlastních investic.

Text byl původně publikován na blogu Davida Šmehlíka, Lupa.cz jej publikuje se svolením autora.

Od chvíle, co jsme se s Arthurem pustili do našeho startupu Druidly, uběhl už nějaký ten pátek. Od té doby, co jsme se stali „startupisty“, mě zaujalo značné množství věcí, o které bych se s vámi rád podělil. Když začnete být „startupista“, váš e-mail znají všichni. O tom, co přesně váš produkt dělá, nikdo nemá ani páru, ale všichni vědí, že vás mají zvát na „ty správné akce“.

Narazili jsem na spoustu českých startup aktivit:

Globalstartups.cz (projekt Oldy Neubergera) je z mého pohledu velmi rozumná akce vedená člověkem, který pro celou aktivitu udělal opravdu mnoho. Co je trochu horší je, že kromě samotného informování o tom, co zapojené startupy dělají, se nic dalšího nedozvíte. Chybí tady mentoři a investoři, je to prostě takové „tlachání o startupech“.

Pak je tu node5 (projekt Lukáše Hudečka a Petra Ocáska), který se zaměřuje na podporu startupů a jejich růst. Kluci jsou oba maximálně šikovní, Lukáš má široké zkušenosti ze Skypu, pro který dlouho pracoval, Petr naopak z vlastního projektu Streamhosting.cz. Zatím mám pocit, že node5 „něco chybí“, možná jsou to právě ti výše zmiňovaní zahraniční mentoři a investoři, každopádně jim velmi upřímně přeji, aby to „něco“ brzy našli.

Další v řadě je StartupYard, který sice prošel svým už druhým kolem, ale nemám pocit, že by se „něco změnilo“. Pomohl projektům, které měly podle mého názoru stejnou šanci i bez něj, pouze je „obral o čas“ (a možná i procenta, upřímně nevím, jak mají tohle řešeno).

Taky máme Techsquare, Hub Praha, Starcube … Zpět na stromy! V ČR je 30–50 viditelných global startupů. Potřebujeme pro ně tolik akcelerátorů a hubů, když ani jeden z nich nedokáže české projekty napojit na globální investory a mentory? Kde jsou smysluplné rady Romana Staňka, Pavla Doležala a Petra Dejma, lidí jako Obluka a Gritbacha z AVG? Všichni ti současní fungující „startup mentoři“ jsou jen postavičkami na vrcholu „startup hype“.

Byli jsme s Druidly prezentovat na několika startup akcích. Na každé z nich jsme slyšeli jen potlesk a následné otázky ve stylu „Opravdu chce někdo mobilní aplikace místo mobilního webu?“ To je podle mě na X startup eventů dost malý feedback, nemyslíte?

Naproti tomu akce, kterou pořádala Czech ICT Alliance, tedy Silicon Valley Startup Camp, byla neuvěřitelně přínosná. Mentorovali ji 2 zkušení businessmani z reálného US trhu, chlapíci ostřílení exitem z obrovských firem, které založili, s hromadou kontaktů a s touhou pomoct. To byl kalibr! 3×30 minut rozhovoru s Alfredem a Chrisem mi dalo víc, než pětiměsíční povídání s kýmkoliv v téhle zemi, od koho jsem žádal feedback.

Našli jste v článku chybu?