Hlavní navigace

Déčko by mělo být pro děti televizí první volby, říká Česká televize

17. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ PREZENTACE Moderátor a herec Michal Nesvadba označil Déčko za kontaktní televizi, což je podle jeho slov unikum, kterým se nemůže pochlubit britská BBC ani německá ZDF a ARD.

Česká televize dnes v další vlně představila svůj chystaný kanál ČT :D („Déčko“), který odstartuje 31. srpna. Chceme být televizí, atraktivní a zábavnou. Děti chceme dovzdělávávat a udělat z Déčka televizí první volby. Spolupracujeme s odborníky po určitých poradách i s kolegyněmi ze zahraničí. Jsme v kontaktu například s BBC nebo německou ZDF a ARD, uvedl výkonný ředitel stanice Petr Koliha. Generální ředitel České televize Petr Dvořák ho doplnil: Víme, že pro děti je dnes televizní obrazovka pouze jedním kanálem a významným distribučním kanálem je internet. Proto budujeme i samostatný svět na internetu.

K TÉMATU: Kavčí hory se při přípravě ČT :D inspirovaly hlavně od německého Kinder Kanalu

Co se týká grafiky kanálu, kterou si můžete prohlédnout v připojených videích, Dvořák ji označil za povedenou, současnou a vtipnou. Věříme, že vytvoří takovou tvář, která bude dětem příjemná, uvedl šéf České televize. Veřejnoprávní televize tentokrát kladla v tiskové konferenci důraz na bližší informace ohledně jednotlivých pořadů, které se na Déčku objeví. Šlo například o Smyczekovi Špačkovi v síti času nebo sitcom Mazalové. Animovaná tvorba bude vedle hrané tvorby další záležitostí, která bude pro Déčko klíčová, konstatoval Koliha s tím, že půjde o komunikační kód s dětmi, kterého chce Česká televize využit. Připravena je animovaná tvorba i pro starší děti.

DOKUMENT: Presskit k chystanému kanálu Déčko

Vzdělávací charakter je jedním z imperativů, kterým se chceme odlišit od ostatních dětských kanálů, konstatoval Koliha. Nejmenším dětem budou určeny například pořady Ábécédé s Michalem nebo Mistr E. V rámci prvního formátu se děti ve skupině 4+ seznamovat s jednotlivými písmeny abecedy. Provázet jimi bude oblíbený Michal Nesvadba, kterého už děti znají z Kouzelné školky. Mistr E by mohl být označen za „Etiketu pro malé“. Verzi pro dospělé uváděl před lety Ladislav Špaček. Ten je shodou okolností autorem námětu. Nedílnou součástí programu bude i zahraniční tvorba, která bude mít taktéž vzdělávací a zároveň zábavný charakter. Vše se děje pod dohledem vedoucího centra převzatých pořadů Václava Kvasničky.

MM_SS3

ČTĚTE TAKÉ: ČT 2 ani po startu dětského kanálu nestáhne Večerníčka. Je to její nejúspěšnější pořad

Chceme se vrátit ke kultovkám pro děti. Nabídneme jim nové postavičky, ale i staré známé postavičky, jako je například Pošťák Pet nebo Bořek stavitel. Chybět nebude například ani pořad H2O, stačí přidat vodu, uvedla dramaturgyně Alena Poledňákové. Z dílny BBC se mohou starší diváci těšit na formát Děsivé dějiny. Bude to pro puberťáky. Je to děláno velmi svérázným a akčním způsobem, dodala její kolegyně Renata Jarošová. Nové zpracování dostane Studio Kamarád, kde přibude nová postava Pana Pipa. Půjde o víkendové relaxační pásmo. Průvodkyní Kouzelnou školkou bude zpěvačka a herečka Jitka Molavcová, za Studio Kamarád vystoupil Ota Jirák. Divák se na Déčku bude dívat moderátorům do očí a televize bude kontaktní. Bude to takový hřejivý pocit, konstatoval Nesvadba.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.