Hlavní navigace

Déčko, ČT art a HD kanály České televize zahájily řádné vysílání na Liberecku

9. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Regionální síť 7, která obsahuje i hudební kanál Retro, vysílá na kanálu 29 z vysílače Černá Studnice. Ten využívá i sesterský multiplex 4 s tematickými kanály Novy.

Liberecko a Jablonecko se dočkalo nových programů České televize. Dětský kanál ČT :D a kulturní ČT art společně s třemi veřejnoprávními stanicemi ve vysokém rozlišení ČT 1 HD, ČT 2 HDČT Sport HD odstartovaly řádné vysílání z vysílače Černá Studnice. Diváci je naladí na kanálu 29. Stejný vysílač už využívá celoplošný multiplex 4 s tematickými kanály televize Nova a stanicemi skupiny Pohoda. Nové programy České televize jsou součástí Regionální sítě 7, která obsahuje ještě hudební kanál Retro. Programy ČT v rámci této sítě tvoří vlastní „multiplex 1a“.

K TÉMATU: Liberecko se dočká dětského kanálu ČT :D i ČT art, z vysílače Černá Studnice

„Vzhledem k tomu, že vysílání sítě multiplexu 1a je šířeno alternativní sítí televizních vysílačů, diváci často nemají informaci o tom, že je zapotřebí v souvislosti s tím upravit směrování televizní antény. Ta bývá obvykle namířena na tradiční, desítky let provozované televizní vysílače, které mimo jiné šíří vysílání multiplexu 1 České televize,“ upozornil provozovatel Regionální sítě 7, společnost Progress Digital. Firma proto divákům doporučila, aby nejprve zkusili na svém přijímači spustit automatické ladění nových programů a teprve v případě, že se jim nové stanice ČT nenačtou do nabídky, zkoušet pootočit anténu.

ČTĚTE TAKÉ: Regionální síť 7 s ČT :D a ČT art zahájila zkušební vysílání na Liberecku a Jablonecku

ebf - tip do článku - debata

„Doporučujeme divákům na Liberecku vyzkoušet pootočit anténu směrem na nový vysílač Černá Studnice. Signál z vysílače Ještěd je natolik silný, že by jej venkovní televizní anténa měla zachytit i z boční strany. Zejména diváci žijící ve městě Liberec by neměli mít problém s příjmem ani po této úpravě,“ věří Progress Digital. Upozorňuje však, že vždy záleží na typu a kvalitě příjmové antény, stejně jako na terénních podmínkách. Vysílač Černá Studnice má maximální povolený výkon 6,3 kW, což je podstatně méně než u multiplexu 4, který vysílá výkonem 10 kW.

„Divákům na Jablonecku pro zajištění příjmu ČT :D / ČT art doporučujeme pořízení druhé televizní antény a tzv. slučovače televizního signálu. Vzhledem k umístění vysílačů totiž není technicky možné přijímat vysílání z Černé Studnice na stejnou anténu jako dosud. Pokud není možné realizovat instalaci svépomocí, může divák kontaktovat infolinku provozovatele vysílání 595 694 660 nebo servisní firmu v místě bydliště,“ dodal operátor.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).