Hlavní navigace

Dell odchází z burzy. Je to předzvěst konce divize osobních počítačů?

5. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zakladatel firmy Michael Dell, společně s dalšími investory, mezi kterými je například i Microsoft, zaplatí za získání kontroly nad výrobcem notebooků 460 miliard korun.

Po několika týdnech spekulací, bylo dnes oficiálně oznámeno, že americkou počítačovou firmu Dell koupí skupina investorů vedená šéfem a zakladatelem společnosti Michaelem Dellem. Na transakci se bude podílel investiční společnost MSD Capital, kterou Dell založil v roce 1998, dále pak investiční fond Silver Lake Partners a Microsoft, který vloží do tohoto obchodu dvě miliardy dolarů.

Michael Dell i nadále zůstane výkonným ředitelem společnosti. Do této funkce se vrátil v lednu 2007, poté, co v roce 2004 z pozice výkonného ředitele odstoupil a zastával jen funkci předsedy představenstva. Investoři vykoupí od současných akcionářů akcie za 13,65 dolaru za kus. Celkem na to vynaloží 24,4 miliardy dolarů.

Koncem loňského roku se přitom akcie obchodovaly kolem deseti dolarů za kus. Poté, co se objevily spekulace o možném buyoutu, jejich hodnota vyskočila na dnešních 13,40 dolarů za kus.

Transakci musí nicméně ještě schválit regulační orgány. Pokud nebudou mít námitky, bude se jednat o největší buyout od začátku finanční krize. Michael Dell věří, že to firmě pomůže urychlit transformační proces, kterým v posledních letech prochází.

Tato transakce otevírá pro Dell, jeho zákazníky a zaměstnance novou kapitolu. Můžeme okamžitě vyplatit naše akcionáře, pokračovat v naší dlouhodobé strategii růstu a zaměřit se na to, abychom pomohli zákazníkům dosáhnout jejich cílů. Společně jsme vybudovali neuvěřitelnou firmu, která ročně generuje příjmy ve výši 60 miliard dolarů. Dodáváme zákazníkům koncová zařízení, která jsou škálovatelná, bezpečná a snadno spravovatelná. Řešení a služby pro firmy nyní tvoří 50 procent našich hrubých marží. Transformace Dellu je na dobré cestě, ale jsme si vědomi, že to zabere ještě hodně času, investic a trpělivosti.

Dell se v posledních letech musel potýkat s poklesem příjmů z prodeje počítačů. V oblasti stolních počítačů se propadl na americkém trhu z lídra trhu na třetí místo, když se před něj dostala společnost HP a čínské Lenovo. Někteří akcionáři management firmy kritizovali také kvůli tomu, že firma zaspala nástup tabletů a chytrých mobilních telefonů. I z vyjádření Michaela Della je ale zřejmé, že firma se chce do budoucna stále více spoléhat na příjmy z produktů a služeb pro podniky, podobně jako například IBM.

cif 24 - early cena - média

Bude zajímavé sledovat, jak se Dell nyní postaví ke své divizi, která se zaměřuje na výrobu osobních počítačů. Ta sice firmě generuje příjmy, ale její provozní zisk je jen nepatrně nad hranicí rentability. Otázkou také je, co bude požadovat za svoje angažmá Microsoft. Zda bude jen chtít využít kapacity Dellu pro výrobu vlastního hardware, nebo vstupem do transakce sleduje i jiné cíle.

Zdroj: ZDNet

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).