Hlavní navigace

Den D pro Windows XP je tady. Microsoft s nimi končí

Jan Beránek

Jedna z nejpopulárnějších verzí operačního systému Windows se loučí s podporou mateřské firmy. Češi jsou prý připraveni.

Místo bezpečnostních záplat – varování antiviru Microsoft Security Essentials, ale jinak konec. Čas vyhrazený pro Windows XP s datem narození 25. října 2001 už vypršel. A to přesto, že jde stále o druhý nejpopulárnější operační systém na desktopových počítačích.

Tuzemský byznys se na možná bezpečnostní rizika připravil, alespoň tedy podle průzkumů Microsoftu. Více než polovina malých a středních firem už přešla na novější verzi a dvacet procent oslovených s tím počítá během následujících měsíců.

V České republice je stále téměř třetina podniků, které tuto situaci nezačaly vůbec řešit a brzy se tak mohou vystavit celé řadě rizik a problémů, říká Lukáš Křovák z Microsoftu. 

A nejsou samy. Britská vláda si za sedm milionů eur vyjednala podporu svých dvaceti tisíc úřednických počítačů až do dubna 2015. Podobně se z možných problémů vykoupili i Dánové, kde na úřadech běží třináct let starý systém dokonce ve 40 tisících počítačů. 

Našli jste v článku chybu?
8. 4. 2014 15:43
Hmm (neregistrovaný)

CO to blábolíš, ty wow efekte? Tušíš vůbec, kolik lidí / firem používá Win XP s vlastními aplikacemi, v interní síti, a nějaký upgrade je jim ukradený, neboť s udržováním vyladěného software s aplikacemi není ŽÁDNÁ práce??

8. 4. 2014 13:29
xdrm (neregistrovaný)

Updatovat je potreba, specialne u javy to je nutnost. Xp uz jsou docela vychytene, tak je opravdu skoda se jich ukvapene zbavovat.