Hlavní navigace

Deset podpisů pod GEMMA.IXem, jeden jim všem káže

21. 7. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nedávno ohlášená aktivita nového peeringového centra GEMMA.IX poskočila o notný kus na své cestě k realizaci. Významným počinem se stalo získání povinného minima, tedy 10 podpisů, vyjadřujících souhlas s jeho koncepcí. Kteří poskytovatelé podepsali a co to znamená?

První fází realizace projektu bylo zveřejnění takzvaného Memorandum of Understanding (MoU) a získávání poskytovatelů pro souhlas s ním. MoU obsahovalo řadu myšlenek, jak by mělo budoucí peeringové centrum vypadat a až na některé drobnosti bylo velmi podobné provoznímu řádu a stanovám současného NIXu; obě centra se přitom částečně nechala inspirovat u londýnského LINXu, ale upřímně řečeno méně, než by bylo podle mého názoru užitečné. Podpisem Memoranda se poskytovatelé zavazovali účastnit se dalšího života GEMMA.IXu s tím, že musejí být splněny některé podmínky. Jednou z nich bylo, že do 14. července podepíše Memorandum nejméně 10 poskytovatelů (jinak by nemělo smysl centrum vytvářet, protože by nebylo s kým v něm peerovat).

Ještě minulý týden na Lupě spekuloval Karel Chvalovský o tom, zda se podaří tohoto počtu dosáhnout, protože v té době dostupné informace hovořily pouze o devíti získaných podpisech. Jak se však ukázalo včera, když GEMMA rozeslala nejnovější tiskovou zprávu, deset podpisů je pod střechou: sice poněkud o prsa, ale o tom se jednou v učebnicích už psát nebude. Navíc se neúčastní někteří poskytovatelé, které původní informace pasovaly na horké kandidáty, a naopak jiní se mezi podepivšími objevili.

Kdo tedy podepsal? Vedle již dříve oznámených společností Global One a CZCOM jsou to Contactel, EUnet Czechia, InWay, IPEX, MOPOS, Plus.Line, SPT TELECOM a Video On Line. Z největších hráčů je jsou tedy nyní zastoupeni zhruba čtyři, naopak řada jiných chybí. Určitou neznámou je firma Plus.Line, zřejmě by se mělo jednat o budoucí zastoupení stejnojmenného německého poskytovatele připojení u nás, ale v českém obchodním rejstříku zatím společnost takového jména neexistuje; mnoho informací nepřinášejí ani její WWW stránky, které návštěvníka jen přesměrují na stránky mateřské firmy v Německu.

V GEMMA se zřejmě oslavovalo šampaňským, protože po obtížné fázi vyjednávání se může přistoupit ke skutečné technické realizaci. To ovšem neznamená, že by se nemělo či nemuselo jednat dál: především by bylo potřeba získat pro věc i další velké poskytovatele. V současné podobě totiž aktivita, nemohu si pomoci, postrádá zásadní výhody oproti NIXu. Jak jsem už poznamenal v prvním článku, který jsem GIXu věnoval, NIX v současné době funguje nejlépe za celou svoji historii a vypadá to na světlé zítřky. GIX by snad mohl být určitou alternativou pro velké poskytovatele, kteří mezi sebou chtějí rychle vyměnovat tunobajty dat svých zákazníků a potřebují proto podstatně vyšší kapacity linek i technického vybavení než menší poskytovatelé, kteří dnes představují v NIXu většinu. To však beztak může být jen obtížně naplněno, pokud a dokud v GIXu nebudou všichni velcí poskytovatelé.

Zvláštní kapitolou je vztah mezi GIXem a NIXem. Ačkoliv jde v podstatě o dvě vylučující se aktivity, nedávná valná hromada NIXu deklarovala, že zapojení se do GIXu je vnitřní věcí každého poskytovatele. Vzhledem k tomu, že většina členů NIXu s GIXem koketuje je to logické rozhodnutí, navíc valná hromada beztak nemá žádné oprávnění v těchto věcech členy zavazovat, takže steží mohla rozhodnout jinak. Zajímavé je ovšem napojení GIXu na výkonný výbor, který od valné hromady pracuje ve složení Bělousov (GEMMA), Linhart (Contactel), Vrba (Telenor Internet). Jak vidíte sami, ze tří členů výboru je jeden přímo ze společnosti, která GIX předložila (a je osobně jeho duchovním otcem), druhý člen (Linhart) zastupuje společnost, která se ke GIXu připojila a pouze jeden člen (Vrba) s ním v této chvíli není viditelně propojen. Je to samozřejmě věc členstva, ale osobně mohu jen zteží pochopit, jak mohou ve vedení nějakého spolku působit a o jeho blaho se podle nejlepšího svědomí a vědomí zasazovat lidé, kteří přitom podporují či přímo vytvářejí konkurenční aktivitu.

GIXu se blýská na časy: dokázal vzbudit poptávku mezi poskytovateli připojení a to je to podstatné. Bude zajímavé sledovat, jak rychle se nyní budou věci hýbat dopředu. Podle mého odhadu bychom už v září či říjnu mohli být svědky fyzicky existujícího alternativního peeringového centra.

KL22_nominace

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.